První srpen 2024 je pro demokratickou energetiku České republiky velikým milníkem. Tímto dnem totiž reálně začíná fungovat Energetické datové centrum (EDC), monstrózní výpočetní mechanismus, který postupně zajistí přechod na decentrální a sdílenou energetiku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Je přirozené, že zájem je veliký, ale nechybí ani potřebná obezřetnost. Obec Svor v Lužických horách (Liberecký kraj) patří již mezi zavedené průkopníky české decentrální energetiky a tudíž by nebylo něco v pořádku, kdyby na spuštění EDC nestála ve frontě pro registraci na prvním místě.
„Samozřejmě jsem se těšila, až bude spuštěno,“ vypráví svůj čerstvý zážitek starostka obce Svor, Kateřina Jonáková. Svor si vyzískal respekt mezi českými obcemi právě v oblasti energetiky, když se umístil mezi finalisty soutěže OBEC 2030 v jejím 3.ročníku. Obec minimalizovala spotřebu energií ve všech svých budovách a vlastní již 2 elektrárny. Sdílení přebytků tak je pro obec dalším logickým krokem, který z jejího pohledu mohl fungovat už dávno.
„K systému EDC jsem se posadila už vteřinu po půlnoci, abychom byli skutečně první pionýři české obecní energetiky,“ vypráví starostka, která v oblasti místních samospráv bývá považována za energetickou celebritu. Leč registrace v tu chvíli spuštěna ještě nebyla. Ke zprovoznění formuláře došlo mezi 8 a 10 hodinou, čili pokud Svor o prvenství mezi obcemi přišel, pak ne vlastní vinou, a jen o fous.
Hodnocení procesu
Registrace samotná nebyla složitá, i když k zádrhelu došlo. Back-end aplikace funguje na výbornou, ale významnější zásahy z oblasti Front-endu a User Experience (uživatelského prostředí) by si rozhodně vzhledem ke svému významu zasloužila. Třeba se jich dočkáme. Reálný zádrhel přišel při nemožnosti registrovat IČO obce, což bylo dáno tím, že mezi uživatelské role bylo zaškrtnuto i „prodej elektřiny“. Tato role však nepatří malým výrobcům s přebytky, ale obchodníkům na burze. Zaškrtněte tedy „standardní uživatel“.
Problém byl osvětlen až voláním na helpline. Ta zalouží jedničku s hvězdičkou. Telefon zvedli do pár vteřin. Očividně zatím nedisponují týmem profesionálního call centra. Na druhé straně „drátu“ sedí reální autoři systému, kteří na jednu stranu poradí a na stranu druhou sbírají zpětnou vazbu. Rádce obce Svor byl velmi lidský, neformální a nerobotický (v protikladu s běžnou uživatelskou zvyklostí s call centry), což je rozhodně dobře, a stálo by to i za to takto zachovat.
Během nějaké čtvrthodiny bylo vyřešeno. Obec Svor je registrována u EDC. Nyní má EDC 20 dní lhůtu připravit a dodat smlouvu k podpisu. U systému aktivního zákazníka, kterým obec Svor logicky svou komunitní energetiku rozjíždí, je ta výhoda, že kromě starostky není potřeba žádných dalších podpisů ani plných mocí. Starosta obce zastupuje všechna připojená místa.
Pozor na podmínky připojení k NN!
V nich může být malý háček, na který je potřeba upozornit! Druhým krokem registrace skupiny sdílení je požádání distributora o osazení chytrým měřením všech míst spotřeby. Zpravidla je měření typu C nainstalováno jen na místě výroby. Svor má výhodu – kromě úřadu i školy, na jejichž střechách se nachází (či právě dokončuje) elektrárna, ještě několik dalších odběrných míst už chytrým měřákem disponuje. Například sportovní kabiny.
Jedno z nich – mateřská škola – však nikoliv. A zde je ten zádrhel. Stav měřidla na mateřské škole ani neodpovídá aktualizovaným podmínkám připojení k síti nízkého napětí. Například elektroměr se nachází až za krycím panelem, což dříve bývalo běžné, dnes však je v rozporu s podmínkami. Takové věci je možné si všimnout na první pohled. „Malérů“ ale může být víc. Patří mezi ně tyto: nesmí být společné HDO pro více elektroměrů, instalace jen povolených prvků v elektroměrových rozvaděčích, minimální rozměry pro instalaci elektroměru v elm. rozvaděči, správné průřezy vodičů a barevné označení vodičů, příprava pro zaplombování krycí desky, bavíme-li se o těch nječastějších. Je proto naprosto vhodné, aby odběrné místo ještě před žádostí na distributora navštívil revizní technik. V případě Svoru se tak stalo a obavy se potvrdily: odběrné místo podmínkám neodpovídá. Dle času elektrikáře se ovšem jedná o záležitost, která bude vyřešena během pár dní. Teprve poté je vhodné požádat o výměnu distributora a ten má na takový krok lhůtu 3 měsíce.
Role místních akčních skupin
„Nás to velmi těší, že se obce z naší oblasti působení stávají premianty tohoto důležitého odvětví“ dodává ředitelka MAS Český sever, Eva Hamplová. Místní akční skupiny (MAS) sehrávají v decentrální energetice venkova významnou roli. Například MAS Český sever je autorem Místní energetické koncepce obce Svor, z níž sdílení prostřednictvím principu aktivního zákazníka vyšlo jako jedna z priorit. Zároveň místní MAS se zavedením sdílení obci aktivně pomáhá. „Nejedná se samozřejmě o obec jedinou, celý náš region se v rámci ČR řadí v energetice mezi nejprogresivnější. Nelze nezmínit Rybniště, které je svým environmentálním přístupem prosulé, Dolní Poustevnu či Jiříkov, ale i opravdu velké množství dalších,“ dodává Hamplová.
Ve Svoru je tedy vše na dobré cestě. Nutnosti jsou provedeny, lhůty běží. Na začátku listopadu, nestane-li se něco opravdu nečekaného, bude Svor jednou z prvních obcí ČR, která bude reálně elektřinu sdílet.