soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Fotovoltaika, Novinky, Soutěž, Soutěž 2022

Energetická soběstačnost, to jsou nové zdroje, ale i úspory. Příklad dobré praxe ze středočeské Kamenice.

V programu OBEC 2030 hovoříme nejčastěji o tom, že moderní (udržitelná) energetika na českých obcích (a pochopitelně nejen tam) bude o komplexním plánování, nikoliv o nahodile vybraných projektech. Na jednu stranu to znamená, že se naučíme pár nových věcí. Na druhou stranu tím získáváme především obrovskou svobodu v té oblasti, kde jsme dříve byli prostými konzumenty. Dobrý projekt obecní energetiky, který kombinuje nejen dnes tolik populární zdroje energie, ale i její úspory, najdeme v obci Kamenice ve středočeském kraji.

V první řadě realizovala obec Kamenice komplexní projekt zateplení pláště komplexu budov, jimiž jsou obecní úřad, kulturní dům a knihovna. Sníží se energetická náročnost budovy a tedy i náklady na energie. Součástí projektu je i výměna kotlů na plyn pro vytápění těchto budov, které již zohledňují novou vzduchotechniku pro sály kulturního domu, kde je rekuperace i chlazení. Rekuperace je dnes standardní součástí takovýchto projektů, neboť při pouhém zateplení docházelo velmi často ke zhoršení podmínek kvality vzduchu uvnitř budov. Známe i paradoxní případy, kdy chybějící rekuperace při novém zateplení vedla ke zvýšení nákladů na vytápění a to z toho důvodu, že uživatelé začali prostě více věrtat. I proto je případ obce Kamenice ukázkou dobré praxe. Ovšem kombinací zateplení a rekuperace s chlazením to nekončí. To nejlepší teprve přijde.

Napájení z vlastního zdroje

Nyní dokončujeme navazující projekt soběstačné energetiky tím, že na střechu tohoto komplexu instaluje fotovoltaickou elektrárnu. Ta bude plně pokrývat spotřeby obecního úřadu a kulturního domu,“ chlubí se starosta Pavel Čermák. Fotovoltaika bude sloužit primárně právě pro napájení rekuperačních jednotek a vzduchotechniky. Vzhledem k současným cenám výkupu i nákupu energií pak Kamenice nebude s přebytky obchodovat, ale uloží si je do baterií. Umožní tím provoz „za vlastní“ i v době, kdy zrovna slunce nesvítí.

Takovou třešničkou na dortu jsou dvě dobíjecí stanice pro elektromobily vedle kulturního domu, pro něž bude rovněž využita energie ze slunce, kterou si v Kamenici sami vyrobí. Za tým OBEC 2030 rozhodně posíláme palec nahoru (kudos, řečeno slovy milovníků sociálních sítí). A to proto, že se jedná nikoliv o jednoduchý projekt, ale o ucelený „energetický ekosystém“. Právě tahle komplexnost, či jinak řečeno, snaha dostat každý aspekt energetiky pod vlastní kontorlu a být tak finančně i technicky co možná nejvíce nezávislý, je to, co nás na moderním pojetí energetiky nejvíce vzrušuje.

Kamenice

Středočeský kraj
dobíječky elektromobilůfotovoltaikaobec2030soběstačná obecsoutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž