soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Novinky, Soutěž, Soutěž 2022, Voda

Dočista čistá. Dobíjecí stanice v Lovosicích používají výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Říká se, že elektromobil je „tak čistý, jak je čistá energie, na kterou jezdí“. Častou výhradou k elektromobilitě je tedy podíl fosilních paliv v energetickém mixu. Technické řešení si samozřejmě dovedeme představit. Je jím dobíjecí stanice plně zásobená elektřinou z obnovitelných zdrojů. Jářku a nemusíme si jej jen představovat. Takové funkční řešení totiž mají v Lovosicích. Jejich dobíjecí stanice je první v ČR zásobená čistě obnovitelnou elektřinou z vodní elektrárny. Mimochodemn (dosud) největší v republice.

Plně ekologická

Nabíjecí stanice v centru Lovosic je napájena pouze obnovitelnou elektřinou vyrobenou v malé vodní elektrárně v nedaleké obci Píšťany. Vysokonapěťový kabel vede pod dnem řeky Labe i pod částí města. Elektrárna pochopitelně vyrobí energie více, než je (prozatím) potřeba pro dobíjení lovosických elektromobilů. Z vody vyrobenou elektřinu využijí prostřednictvím přímého připojení i ve všech městských sportovištích (zimní stadion, krytý plavecký bazén, kryté haly) a v Centru kultury Lovoš.

Pro případ nedostatku vody je samozřejmě celá soustava napojená i na celostátní distribuční síť.

Největší v ČR

Tzv. „city hub“, jak místu v Lovosicích s hrdostí říkají, disponuje 16 nabíjecími místy, z nichž 4 provozuje společnost Ionity, 8 provozuje společnost Tesla a 4 jsou pro potřeby občanů města Lovosice. Stanice jsou v součtu za jednu hodinu schopny dobít energii potřebnou na 15 tisíc kilometrů jízdy průměrného elektromobilu. Což je mimochodem zhruba stejný výkon, jako 75 „běžných“ dobíjecích stanic.

Máme radost, že se tento průlomový projekt realizoval právě v Lovosicích. Chceme, aby se Lovosice staly skutečně smart městem. Základem toho je propojení technologie a ekologie,“ říká k projektu starosta Milan Dian.

A k tomu kávičku a dortíček

Pro zajištění komfortu pro řidiče je přímo u dobíjecích stanic kavárna Lovocafé, která zajišťuje i 24 hodinový servis tzv. lounge. Průměrných 15 minut čekání, za kterých dobijete (určitý typ) elektromobil na 300 km tak můžete strávit s dobrým presíčkem, což je tak akorát. Kafe a cigárko, chtělo by se říct, dle slavného filmu. Narozdíl od benzínek, u dobíječek elektromobilů totiž zakázáno kouřit není. Ale to vskutku není tím, co si z tohoto článku máte odnést. Takže ještě jednou: největší v ČR a plně ekologická.

Lovosice

Ústecký kraj
elektromobilitahydroelektrárnaLovosiceobec2030smart citysoběstačná obec

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž