Nový Jičín (Moravskoslezský kraj, 23 tis. obyvatel) vstupuje do soutěže OBEC 2030 s inovativním projektem, který propojuje moderní technologie a ekologické myšlení. Na střechách technických služeb města nyní září fotovoltaická elektrárna, která nejenže snižuje náklady na energii, ale také podporuje městskou mobilitu díky nabíjecí stanici pro elektromobily. Nově pořízené elektrovozidlo, poháněné sluneční energií, tiše a ekologicky sváží odpad z městských ulic, zatímco retenční nádrž na dešťovou vodu zajišťuje zavlažování městské zeleně. Tento komplexní projekt energetické soběstačnosti je skvělým příkladem udržitelného rozvoje, kterým Nový Jičín ukazuje směr do budoucnosti.
Fotovoltaická elektrárna v Novém Jičíně
Technické služby města Nového Jičína, příspěvková organizace, instalovaly na střechu objektu střediska zeleně fotovoltaickou elektrárnu (FVE) s výkonem 30,94 kWp. Součástí této instalace je bateriové úložiště s kapacitou minimálně 38,4 kWh a možností přetoku přebytečné energie do distribuční sítě. Tento inovativní projekt, který zahrnuje i nabíječku pro elektromobily, je v provozu od března 2024.
Základem projektu je nově vybudované zázemí pro Středisko zeleně, kde dochází k nabíjení vícero přístrojů, využívajících elektrickou energii pro svůj pohon. Rovná a dobře orientovaná střecha k instalaci FVE vyloženě vybízela.
Výhody projektu
Díky tomuto novému zdroji energie budou technické služby schopny snížit své náklady na elektrickou energii, protože veškerá vyrobená energie bude využívána přímo organizací. Případné přebytky pak budou prozatím dodávány do sítě, než vstoupí v platnost prováděcí předpisy pro komunitní energetiku. Město je pak připraveno „přepnout“ na systém aktivního zákazníka. Sluneční energie také napájí nově pořízené malé elektrovozidlo, které slouží k odvozu odpadu z více než 450 odpadkových košů na veřejných prostranstvích ve městě. Použití elektromobilu s lithiovou baterií o kapaitě 12 kW přispívá k redukci emisí z dopravy a snižuje hlukovou zátěž spojenou se svozem odpadu. Šárka Kozáková, ekolog a odpadový hospodář TSM Nový Jičín, zdůraznila přínosy elektrovozidla: „hlavním přínosem elektrovozidla je kromě snížení emisí a zlepšení kvality ovzduší také snížení hlučnosti, například v sídlištích.“
Ekologické řešení pro městskou zeleň
Instalace FVE předcházela rekonstrukce objektu, jenž nyní slouží k uskladnění a parkování techniky střediska zeleně. Součástí úprav byla i výstavba podzemní retenční nádrže na vodu, která pojme 70 m³ dešťové vody ze střech budov střediska zeleně a přilehlého separačního dvora. Tato voda se využívá k zavlažování květinových záhonů a další městské zeleně.
Finanční podpora projektu
Projekt byl realizován za finanční podpory. Na vybudování FVE byla poskytnuta dotace z OPŽP ve výši 50 % způsobilých výdajů, zatímco pořízení elektrovozidla bylo podpořeno dotací ve výši 40 % způsobilých výdajů ze Státního fondu životního prostředí.
Je to pilotní projekt města, tato elektrárna bude mít výkon přes 30 kWh. Veškerou elektrickou energii, kterou zde vyrobíme, by měly spotřebovat technické služby. Samozřejmě Jsou domluveny přetoky do sítí, které dál budeme distribuovat.
Stanislav Kopecký, starosta města Nový Jičín
Náklady na projekt
Celkové náklady na projekt fotovoltaiky činily 1,7 milionu korun bez DPH, přičemž město bude ex post žádat o dotaci. Tento projekt je v souladu s novou legislativou, která počítá s využitím systému aktivního zákazníka a sdílením energie mezi budovami technických služeb spíše než s prodejem do sítě.