soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Soutěž

Soutěž o inovativní OBEC 2030: elektrická tříkolka v obci Mořice!

Předibor z Mořic, první historicky známá postava z obce v dnešním okrese Prostějov (Olomoucký kraj) by jistě radostí zajásal. Nad tím, jakým budou osm set let od jeho působení na našem světě, spravovat mořičtí občané jeho někdejší majetek. Legendární elektrická tříkolka v obci Mořice (o níž jsme mj. hovořili v podcastu se starostou) se hlásí do soutěže o inovativní OBEC 2030!

Elektrická tříkolka a její využití

Obec Mořice využívá elektrickou tříkolku jako malé komunální vozidlo. Tříkolka slouží k převozu menších i větších materiálů, zálivky, rostlinného materiálu, přepravě zaměstnanců obce po katastru apod.

Náklady na provoz jsou minimální, vozidlo je spolehlivé. Dojezd lze počítat také v desítkách kilometrů v závislosti na počasí, respektive venkovní teplotě, a hmotnosti nákladu. S implementací vozítka do provozu obce jsme spokojeni, je to chytrá inovace s dobrým vlivem na životní prostředí,“ říká starosta obce, Tomáš Pavelka.

Technické parametry

Pracovní elektrická tříkolka ET SDO má nosnost 450 kg. Její dojezd činí 55 km, dobíjí se s klasické elektrické zásuvky o 220V. Výkon elektrického motoru je 1,2kW, přičemž vozidlo dosáhne maximální rychlosti 30 km/h. Předpokládané využití je pro široké. Například úklid, zálivka, drobné opravy, rozvoz obědů, svoz odpadu, převoz techniky, zásobování, úklid chodníků či vysávání listí.

Zajímavostí je, že stejný model tříkolky využívají i v obci Býčkovice na Litoměřicku. Ti se ale do soutěže hlásí s inovativním systémem odpadového hospodářství.

Spokojení občané Mořice v čele se svým starostou využívají ekologické vozidlo i pro účely okrašlování obce.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo – jako například tříkolku v obci Mořice / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A vypracování strategického plánu obce může být Vaše!

soutěž