soutěž
Novinky, Soutěž

Smart vodoměry v Kolíně přinesou úspory i efektivnější hospodaření s pitnou vodou

Přehled o aktuální spotřebě vody, rychlejší odhalení havárií i jednodušší údržba. To městu Kolín a 14 členským obcím Vodohospodářského sdružení Kolín přinesou tzv. smart vodoměry. Do konce roku 2024 by jich zde mělo být v provozu 8 300. Půjde o jednu z prvních takto zcela pokrytých oblastí v republice. „Chytré“ vodoměry umožňují dálkový přenos naměřených údajů o celé soustavě a digitalizace pomůže i efektivnějšímu hospodaření s pitnou vodou a finančním úsporám pro odběratele.

S různými chytrými, chcete-li smart řešeními se v posledních letech roztrhl pomyslný pytel. Smysl některých vychytávek občas člověku uniká. Ale to není případ smart vodoměrů, se kterými se Kolín přihlásil do naší soutěže inovativních obcí. Jaké praktické výhody přináší pro hospodaření s pitnou vodou, která je stále cennější komoditou?

Smart vodoměr, zdroj: Energie AG

Na rozdíl od klasických, fyzicky odečítaných vodoměrů, komunikují smart vodoměry „na dálku“. Už brzy tak nebudou muset Kolínští čekat doma, až k nim přijdou odečítat vodu, ale vodoměr odešle údaje o spotřebě sám. Tyto vodoměry poskytují také přehled o množství spotřebovávané vody v celkové soustavě i na konkrétních odběrných místech v reálném čase. V kombinaci se zákaznickým portálem tak můžete mít stoprocentní přehled o dlouhodobé spotřebě v grafech i aktuální informace o tom, kolik vody u vás zrovna „teče z kohoutků“, anebo odjinud.

Smart vodoměry upozorní na úniky

A to je další výhoda smart vodoměrů. Upozorní vás totiž například na havárii, protékající toaletu nebo kapající kohoutek. V případě, že vodoměr zaznamená nestandardní průtok vody, například kvůli prasklému potrubí, odešle varovnou zprávu provozovateli sítě i odběrateli. Případné problémy se tak podaří odhalit výrazně rychleji a zabrání se dalším ztrátám vody.

Nešli bychom do ničeho, co nebylo před tím ověřené. V předchozích dvou letech jsme smart vodoměry využívali v několika desítkách městských budov a potvrdilo se nám, že tato technologie v praxi skutečně funguje,“ říká starosta Kolína Michael Kašpar.

Vodoměry komunikují se servery provozovatele a odesílají i další data, například o tom, že došlo k nějaké neoprávněné manipulaci se zařízením nebo že mu dochází baterie. Vodoměry tak včas upozorní na potřebnou výměnu. Mimochodem, baterie vydrží až 15 let. Zákazníci nebudou za výměnu vodoměru platit nic a jejich vyšší pořizovací náklady (cca 2 300 Kč oproti 800–900 Kč za běžné vodoměry) nepoznají ani na ceně vody. Akci financuje společnost Energie AG Kolín a.s. a Vodohospodářské sdružení Kolín bude investici během čtyř let bezúročně splácet.

Titulní foto: Pixabay

soutěž