Obec Zbyslavice, nacházející se v okrese Ostrava-město v Moravskoslezském kraji s 661 obyvateli, se hrdě hlásí do soutěže Obec 2030 s inovativním projektem zaměřeným na zadržování vody v krajině a obnovu biodiverzity. Tento projekt přináší praktická řešení pro zlepšení životního prostředí a udržitelný rozvoj obce.
Principy návratu vody a biodiverzity do krajiny
Návrat vody do krajiny je klíčovým prvkem udržitelného rozvoje. Voda je čím dál vzácnější komoditou, a proto je nezbytné hledat efektivní způsoby, jak ji zadržet a využít. Používání pitné vody pro závlahu zeleně je nejen ekonomicky náročné, ale také environmentálně neudržitelné. Zadržování dešťové vody a její následné využití představuje šetrné a efektivní řešení, které minimalizuje environmentální zátěž.
Obnova biodiverzity a výsadba dřevin jsou rovněž důležitými kroky k ochraně přírodního prostředí. Různorodost rostlinných a živočišných druhů je nezbytná pro zdravý ekosystém, který dokáže lépe odolávat klimatickým změnám a poskytuje důležité ekosystémové služby. Výsadba stromů a keřů nejen přispívá k biodiverzitě, ale také pomáhá zadržovat vodu v krajině a snižuje riziko eroze půdy.
Řešení obce Zbyslavice
Obec Zbyslavice vybudovala čtyři retenční nádrže, každou o objemu 5 m³, umístěné u obecních budov. Nádrže zachytávají dešťovou vodu ze střech a slouží k zalévání veřejné zeleně. Projekt byl financován z 70 % dotací z Operačního programu Životní prostředí.
Dalším krokem bylo vybudování vrtané studny u sportovního areálu vedle fotbalového hřiště. Vedle studny byly instalovány nádrže o objemu 25 m³, které slouží k zavlažování travnaté plochy. Tento projekt přispěl k úspoře pitné vody a fyzické práce zaměstnanců obce.
Projekt Revitalizace zeleně zahrnoval výsadbu, asanaci a revitalizaci zeleně v devíti lokalitách obce. Bylo vysázeno 29 stromů a 1404 keřů. Tím se zvýšila biologická diverzita a zlepšilo zadržování vody v krajině. Projekt byl financován z 70 % z dotace SFŽP.
Obec se právě stala ještě udržitelnějším místem k životu, uspořila velký objem pitné vody, ušetřila fyzickou práci svých zaměstnanců.
Regína Vřeská, starostka obce Zbyslavice
Výhled do budoucnosti
Obec Zbyslavice se díky svému inovativnímu projektu zaměřenému na zadržování vody a obnovu biodiverzity stala příkladem udržitelného rozvoje. Vybudováním retenčních nádrží a studny, stejně jako rozsáhlou revitalizací zeleně, obec výrazně přispěla k ochraně životního prostředí a zlepšení kvality života svých obyvatel. Tyto kroky nejen šetří cennou pitnou vodu a fyzickou práci, ale také posilují ekologickou stabilitu obce. Zbyslavice se tímto hrdě hlásí do soutěže Obec 2030 a věří, že jejich úsilí bude inspirovat další obce k podobným iniciativám. S těmito opatřeními se Zbyslavice stávají vzorem pro udržitelný rozvoj a ekologickou odpovědnost v celém regionu.