Obec Chodský Újezd (okres Tachov, Plzeňský kraj) se hrdě hlásí do soutěže OBEC 2030 s originálním a inovativním řešením – dřevostavbou hasičské zbrojnice, která již získala čestné uznání poroty v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2021. Tato unikátní stavba, která se stala novým symbolem obce, dokazuje, že moderní architektura a tradiční materiály mohou společně vytvářet harmonické a funkční prostory a zároveň přispět k environmentální udržitelnosti výstavby veřejných objektů.
Krása a síla dřevostaveb
Dřevostavby, které do venkovského prostoru neodmyslitelně patří, představují nejen esteticky přitažlivé, ale i ekologicky šetrné řešení. Dřevo, jakožto obnovitelný zdroj, nabízí výjimečnou kombinaci pevnosti a lehkosti, tepelné izolace a přírodního vzhledu, který se skvěle hodí do krajiny. V dnešní době, kdy je udržitelnost stále důležitější, se dřevostavby stávají symbolem návratu k přírodě a odpovědnosti vůči životnímu prostředí.
Hasičská zbrojnice v Chodském Újezdě: Symfonie dřeva a funkčnosti
„Deset let fungoval dobrovolný sbor hasičů v místní části Nahý Újezdec bez zázemí. Věci měli rozfofrované po všech našich 7 vesnicích,“ vysvětluje starosta Chodského Újezdu Václav Raba důvod stavby zbrojnice. Ta kromě potřeb hasičů slouží i jako kulturní centrum celé obce. Vedle hasičských závodů se v ní pořádají typické venkovské slavnosti, jako Májky, Den dětí, či sportovní akce. Hned vedle se totiž můžete proběhnout po běžecké dráze.
Hasičská zbrojnice v Chodském Újezdě je nejen praktickým zázemím pro místní hasiče, ale i architektonickým skvostem. Citlivě navržená stavba je rozdělena do několika hmot, což jí dodává vzdušnost a dynamiku. Na první pohled by málokdo hádal, že se jedná o hasičskou zbrojnici – netradiční volba materiálu a designu totiž vytváří dojem moderního kulturního centra či komunitního prostoru.
Sušící věž, která se tyčí nad budovou, se stala novou dominantou místní části Nahý Újezdec. Její výrazná silueta je viditelná z daleka a symbolizuje spojení tradiční hasičské techniky s moderním přístupem k architektuře. Vnitřní prostory zbrojnice jsou navrženy tak, aby poskytovaly dostatek místa nejen pro hasičské vybavení a techniku, ale také pro komunitní aktivity, sportovní vyžití a vzdělávání nejmladších hasičů.
Jsme jediná hasičárna v celé ČR, která je celá ze dřeva. Naši hasiči totiž dobře vědí, že dřevo kdyžtak hoří pomalu.
Václav Raba, starosta obce Chodský Újezd
Financování a rychlost výstavby
Celková cena stavby se pohybovala těsně pod 11 milionů Kč. Stavba byla spolufinancována z individuální dotace ORR 2019: „Chodský Újezd – Novostavba hasičské zbrojnice v obci Chodský Újezd části Nahý Újezdec“, z dotace Ministerstva vnitra – generální ředitelství HZS ČR ve výši 3,5 milionu Kč a Plzeňského kraje ve výši 1,8 milionu Kč.
Za největší přínos dřevostavby však starosta považuje rychlost výstavby. Během jediného roku (leden 2021 – únor 2022) bylo hotovo.
Chodský Újezd v soutěži OBEC 2030
Jsme nesmírně rádi, že se obec Chodský Újezd rozhodla přihlásit do soutěže OBEC 2030. Jejich hasičská zbrojnice je zářným příkladem toho, jak lze skloubit tradici s moderními požadavky na udržitelnost a funkčnost. Tento projekt je inspirací pro ostatní obce, jak lze s respektem k přírodě a komunitě vytvořit něco výjimečného.
Věříme, že dřevostavba hasičské zbrojnice v Chodském Újezdě bude sloužit jako vzor a motivace pro další podobné projekty. Ukazuje nám všem, že je možné tvořit krásné, účelné a ekologicky šetrné stavby, které obohacují život v našich obcích. Jsme hrdí na to, že můžeme tento projekt představit v soutěži OBEC 2030 a těšíme se na další inspirativní řešení, která budou následovat.