V severním cípu Chráněné krajinné oblasti Bílé karpaty se nachází malebné městečko s poetickým jménem Valašské Klobouky. Prý místní vrchnost kdysi označovala toto místo tím, že na něm nechávala klobouk. Inu, kdo ví. Jisté je, že dnešní oblast biosférické rezervace spadá pod ochranu mezinárodního dědictví UNESCO. V kraji roste například vzácná bělokarpatská orchidej. Místní lid je na ekologickou výjimečnost svého regionu právem hrdý a podniká další kroky k jejímu rozvoji. Výsadba původních dřevin v obci Valašské Klobouky je jedním z naprosto přirozených kroků, které by se měly postupně stávat standardem našich regionů. I proto se jí budeme dnes věnovat.
Na území města a v místní části Lipina se potýkali s klasickým dědictvím minulého režimu: intenzivně obhospodařovanými pastvinami a polemi, tvořícími velké zemědělské bloky s žádným nebo minimálním zastoupením dřevin. O ekologických problémech tohoto rozpoložení není v dnešní době nutné se více rozepisovat.
Výsadba původních dřevin v obci Valašské Klobouky: konkrétní kroky
Místnímu úřadu bylo jasné, že situaci je potřeba řešit. Sucho či vydatné deště, a další výkyvy počasí mohou při nevhodné péči o krajinu vyústit v zaplavení obydlených oblastí, erozi půdy i dalším neduhům.
Proto na katastru Valašských Klobouků bylo ve třech oblastech vysázeno celkem 399 ks dřevin. Jedná se o citlivou rekonstrukci původního biotopu s využitím dřevin, které v místní přírodě nacházely místo už od nepaměti. Ať už se jedná o listnaté dřeviny a keře, či o původní ovocné stromy. Valašskokloboučská dítka se tak mohou radovat, že až trochu povyrostou, budou si moci pochutnat na obecních jablkách, hruškách, třešníčh i višních. Sladké či kyselé, co má každý rád. Jako za starých časů, kdy tovaryši štrádovali mezi vesnicemi s uzlíčkem a při parném dni pod košatým stromem k odpočinku usednuli a jeho plody potřebnou energií nasitili se.
Realizované výsadby příznivě ovlivní vodní režim a zadržení vody v krajině. Pochopitelně rozdělí velké bloky pastvin do menších celků, což pro místní domestikované odrůdy přežvýkavců je dle nejnovějších studií rovněž benefitem, přispívající k jejich psychické pohodě.
Nová výsadba bude fungovat také jako větrolamy. Asi není potřeba dodávat, že podpoří biodiverzitu tím, že se v okolí dřevin usazují další živočišné druhy hmyzem počínaje a většími savci konče.
A v neposlední řadě se nad výsadbou zaraduje místní lid. Tomu poskytne kromě zmíněných pochutin i nové možnosti vycházkových tras a možností trávení času v přírodě. A kdo ví, možná i výhody plynoucí z některé z cen, které Valašské Klobouky mohou díky tomuto řešení vyhrát v soutěži o inovativní OBEC 2030.
Soutěž o inovativní OBEC 2030
Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku, či jiné výdobytky moderní doby? Nebo třeba nové stromořadí podobně jako ve Valašských Kloboukách? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A hodnotné ceny jako 3D model obce nebo vypracování strategického plánu obce zdarma mohou být Vaše!