Geotermální energie bude jedním z dílků mozaiky ekologicky udržitelné budoucnosti. Příklady úspěšného využití geotermálních zdrojů zahrnují geotermální elektrárny na Islandu, geotermální vytápění v Norsku či geotermální lázně v Maďarsku. V České republice známe využití podzemních termálních vod pro vytápění budov například z unikátních projektu teplárny v Děčíně. Podobně progresivní myšlení v energetice i ochraně klimatu demonstrují i naši severní sousedé: Termy Cieplickie v Jelení Hoře vynikají jako příklad inovativního a ekologicky odpovědného využití geotermální energie nejen pro lázeňské potřeby, ale rovněž pro energetickou efektivitu budov.
Termy Cieplickie v Jelení Hoře jsou významným lázeňským komplexem, který využívá léčivých vlastností termálních vod. Tepelné prameny s teplotou dosahující až 89 °C poskytují ideální podmínky pro léčbu onemocnění pohybového aparátu, revmatismu a kožních onemocnění. My se ovšem budeme zabývat energetickým využitím těchto termálních vod.
Geotermální energie pro vytápění budov
Komplex Termy Cieplickie zahrnuje moderní bazénovou budovu s kompletním sociálním a konferenčním zázemím. Hlavním zdrojem tepla pro ohřev bazénové vody je geotermální energie, získávané z pro střední Evropu poměrně ojedinělého vrtu o hloubce 2 000 metrů. Teplota odebírané vody dosahuje úctyhodných 89 °C. Toto teplo není však využíváno pouze k ohřevu vody pro bazény, ale také k vytápění budovy, podlah, větracích otvorů a centrálnímu ohřevu teplé vody. Před napuštěním bazénů a vířivek je voda ohřívána na teplotu v rozmezí 28-36 °C, a zbylé teplo je následně využíváno pro další účely. Geotermální energie zajišťuje udržitelný a ekologický provoz, který kromě zábavy a relaxace přináší i aktivní ochranu přírody.

V lázních využívají i energii ze slunce. Ta pomáhá k ohřevu vody. Slunce pomáhá k zisku zhruba 250 GJ energie ročně. Uvádíme hlavně pro srovnání. Jedná se totiž jen o zlomek celkového množství energie získané prostřednictvím geotermálního vrtu. Její množství přesahuje impozantních 15 tisíc GJ ročně.
Finanční prostředky pro tuto inovativní iniciativu byly poskytnuty z Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu v rámci Operačního programu Inovační ekonomika 2007-2013.
Celoroční ekologický plavecký a rekreační areál, využívající geotermální energii, tak není pouze místem zábavy, ale i vzorem pro energetickou budoucnost. Ne všude samozřejmě můžeme využít energii teplých podzemních vod. V širším kontextu bychom ale měli Jelení Horu vzít jako dobrý příklad toho, že z lokálního zdroje vyrábějí lokální energii, kterou lokálně spotřebují. Bylo by totiž technologicky i projektově jednodušší využít „klasičtější“ zdroj, jako například zemní plyn. Nikdo by neřekl ani popel. Ale jelenohorští mysleli dál. Mysleli nejen na energetickou efektivitu a životní prostředí, ale i na soběstačnost. Nedávná doba prokázala, že uvažovali správně.