Vezměte to takhle: můžete postavit garáže a klubovnu a nikdo Vám nebude mít nic za zlé. Anebo takový projekt můžete pojmout jako ukázku moderní architektury a inovativního přístupu k životnímu prostředí a energetice. „Obyčejné garáže“ mohou být exemplárním příkladem správně umělecky i energeticky řešeného prvku městské architektury. Dokazuje to městská část Praha – Lysolaje. Projekt je navíc novým účastníkem soutěže OBEC 2030.
Realizátorem projektu je ateliér PROGRES architekti v čele s Ing. arch. Janem Kalivodou, kterému tímto předáváme slovo s prosbou, aby nám jako insighter projekt přiblížil:
Základna technických služeb městské části Praha-Lysolaje
Při přípravě projektu jsme zjistili, že na rozdíl od zahraničí vzniká v ČR většina technických objektů bez architektonické péče. Časté jsou výrazné a nákladné stavby bez konceptu a kontextu, u kterých byl promarněn potenciál odhalit jejich neopakovatelnou poetiku.
Společně se zástupci městské části jsme si proto na začátku stanovili základní teze zadání. Funkčnost, pravdivost, variabilita, udržitelnost, respekt k okolí, kvalita vnitřního prostředí a edukativnost se staly hlavními tématy, která jsme dále hnětli, abychom získali vyvážený výsledek.
Přirozenému usazení do okolí pomáháme zapuštěním nízké hmoty do svahu. Vztah s okolní obytnou zástavbou navazujeme rytmizací fasád a použitím dřeva na hlavním průčelí. Jeho klidná plocha ožívá při provozu, kdy tep otvírání a zavírání jednotlivých modulů dává stavbě jedinečnou dynamiku.
Prostorová modulární pavučina prefabrikovaného betonového skeletu naplňuje maximální míru variability a dovoluje nám svobodně umístit dva provozy s rozdílnými nároky. Zároveň umožňuje pružně reagovat na budoucí změny požadavků.
Prostorové řešení
Větší technická část obsahuje garáže pro vozidla údržby, autodílnu, sklad materiálu a krytou deponii.
Menší část pro posádku má výrazně odlišné nároky na velikost místností, prosvětlení, akustiku, vnitřní teplotu i výraz. Proto jsme ji koncipovali jako nezávislou vloženou krabičku z lehké montované ocelové konstrukce v pasivním tepelném standardu. Ukrývá v sobě šatny se zázemím, dílnu, kancelář, teplé sklady a společenskou místnost, která slouží i při nočních směnách sněhové pohotovosti.
Lehkou konstrukci jsme využili i pro samostatný objem bytu správce ve druhém podlaží, který je i rezervou do budoucna a je možné ho rozšířit nad sousední moduly.
Zásadní roli ve fungování domu hraje prostorové nic – vstupní atrium. Slouží jako propojka s ulicí, hlavní vstup a komunikační uzel, jehož míru otevřenosti lze nastavit velkými otočnými žábrami. Jeho plášť ze skleněných tvarovek prosvětluje interiér jemným rozptýleným světlem. Je to polosoukromé místo setkávání, kde prší, roste tráva a pěstují se rajčata.
Použití přiznaných konstrukcí a pohledových materiálů bez dalších krycích vrstev podtrhuje celkovou autentickou výpověď.
Udržitelnost, energetika, pasivní standard
Vždy přemýšlíme o udržitelnosti a odpovědnosti za vstup do prostředí, ve kterém žijeme. Energetický a enviromentální koncept jsme řešili v čase, kdy nebylo toto téma ještě tak celospolečensky aktuální. Stavba díky tomu obstála i v době současné energetické krize.
Objekt má sloužit jako vzorová realizace a inspirace pro veřejnost. Veřejná stavba by měla jít příkladem v oblastech udržitelnosti, práce s obnovitelnými energiemi, standardu vnitřního prostředí i použitých materiálů.
Díky zapuštění do terénu si nevytápěná technická část udržuje stabilní teplotu a nepromrzá. Vytápěná část je zateplena v pasivním standardu, zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo. Fotovoltaická elektrárna s bateriovým úložištěm zajišťuje provoz domu i vybavení údržby. Dešťová voda je akumulována a znovu využívána pro provoz údržby a zálivku. Zelené střechy zlepšují mikroklima, zadržují vodu a zjemňují stavbu. Všechny vnitřní prostory jsou osvětleny přirozeným denním světlem a všechny pobytové plochy mají vysoký standard vnitřní akustiky.
Variabilita provozního uspořádání a použití trvanlivých materiálů prodlužuje životní cyklus.
Text: Ing. arch. Jan Kalivoda
Fotografie: Alexandra Timpau
Energeticky efektivní s uměleckou hodnotou
Pro OBEC 2030, coby sběratele dobré praxe energetických a environmentálních řešení, představuje technické zázemí m.č. Praha-Lysolaje toliko hledanou perlu, která kombinuje excelentně řešenou energetiku s uměním. Projekt představuje vzorovou realizaci technického objektu s důrazem na architektonickou péči, udržitelnost a funkčnost. Budova je citlivě zasazena do svahu, využívá dřevo a rytmizaci fasád pro harmonii s okolní zástavbou. Modulární betonový skelet nabízí variabilitu a pružnost pro různé provozy. Energetický koncept zahrnuje fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, akumulaci dešťové vody a zelené střechy. Objekt kombinuje technickou část s garážemi a autodílnou s komfortním zázemím pro posádku, včetně šaten, kanceláří a bytu správce. Vstupní atrium s otočnými žábrami a skleněnými tvarovkami poskytuje jemné rozptýlené světlo a prostor pro setkávání. Svět roku 2030 bude právě o takovýchto řešeních. Udržitelná energetika není heslo, ani fanatismus. Je to racionální úvaha. A městské části Praha-Lysolaje děkujeme za ukázku, že takové řešení může být navíc ještě umělecky hodnotné.