Zámek v Litultovicích je historicky chráněná památka, která představuje významný architektonický skvost. První písemnou zmínku o původní tvrzi nacházíme v kronice z roku 1446, v roce 1579 byla dokončena přestavba zámku do renesanční podoby. Tím vznikla současná patrová trojkřídlá budova kolem nevelkého nádvoří, které na jižní straně přechází v malý park. V polovině 18. století pak byl zámek přestavěn v barokním sloh. V počátku 19. století byly provedeny další přestavby – především průčelí získalo současný empírový vzhled. Krásný kus historie a tradice na jednu stranu, na druhou ovšem z dnešního pohledu v mnoha oblastech nemalé soužení. Kvůli své památkové ochraně je obtížné v zámku budovat moderní energetická řešení. A takový zámek, to je pořádný konzument energie! Naštěstí v oblasti energetiky si dnes již celorepublikově proslulý slezský starosta městysu Litultovice Jan Birgus uměl poradil. Zámek disponuje vlastní elektrickou energií ze slunce a vyrobí si i svoje vlastní teplo. Jak je to možné? Čtěte!
Energetické výzvy a řešení
Zámek se skládá z několika částí: kanceláře obecního úřadu, dílny (bývalý lihovar, dnes technické zázemí) a společenského traktu, kde se pořádají plesy a kulturní akce. Úřad městyse Litultovice, který sídlí v památkově chráněném zámku, čelil značným omezením při realizaci technických řešení. Instalace tradičních zdrojů vytápění, jako jsou kotle na biomasu nebo tepelné čerpadlo, by mohla narušit vzhled budovy nebo by byla energeticky neefektivní. Jediným povoleným energeticky úsporným opatřením bylo zateplení podlahy půdy foukanou izolací.
Proto byla FVE (fotovoltaická elektrárna) o výkonu 19,8 kWp umístěna na střeše hasičské zbrojnice, která je připojena ke kotelně zámeckého areálu 200 metrů dlouhým podzemním elektrickým vedením. V kotelně je umístěno bateriové úložiště o kapacitě 42,3 kWh a plynová kogenerační jednotka s výkonem 10 kW v elektřině a 21,6 kW v teple. Kogenerační jednotka je navíc zálohována třemi kondenzačními kotli o výkonu 49 kW. Vytápění všech částí zámku zajišťuje odpadní teplo z kogenerační jednotky.
Unikátní přístup a budoucnost
Toto inovativní řešení bylo vybráno díky nemožnosti instalovat jiný zdroj vytápění do památkově chráněného objektu a díky našim zkušenostem z provozu virtuální energetické komunity ve spolupráci se společností ČEZ Inovace. Zkušenosti ukázaly, že samotná FVE není v zimních měsících dostatečná pro soběstačnost ve spotřebě elektrické energie.
Celý systém je navržen jako otevřený a po vyhodnocení zkušebního provozu je možné jej rozšířit o dalších 10 kWp ve FVE a 8 kWh v bateriích. Plánuje se také připojení dalších dvou odběrných míst, hasičské zbrojnice a restaurace, což umožní sdílení energie mezi těmito třemi objekty prostřednictvím vlastního vedení. Dnešní realita je tak v určitém smyslu paradoxem: hasičská zbrojnice nedisponuje elektřinou ze zdroje na své vlastní střeše, která přes slunné měsíce saturuje náročnou potřebu zámku. Sloučení v jedno odběrné místo těchto dvou objektů je však pro starostu Birguse jasným dalším krokem.
Podpora a financování
Na tento projekt městys Litultovice získal podporu z Operačního programu Životní prostředí (cca 30% nákladů) a prostředky ze Státního fondu životního prostředí – Kotlíkové dotace (dalších cca 30%). Díky tomuto financování mohli v Litultovicích realizovat unikátní energetické řešení, které respektuje památkovou ochranu a zároveň poskytuje efektivní vytápění a výrobu elektřiny.
Komunitní energetika v Litultovicích
Litultovice jsou průkopníkem v oblasti komunitní energetiky. Obec má bohaté zkušenosti se sdílením energií, což dokazuje jejich účast v pilotní energetické komunitě ČEZ Inovace. Dnes obec vlastní tři FVE: 7 kWp na školce, 12 kWp na škole a 21 kWp na hasičské zbrojnici. Připravují se na realitu komunitní energetiky jako součást Enerkom Opavsko, což je klíčovým krokem k udržitelné budoucnosti.
Pro nás je energetika jasnou obecní prioritou. Tím, že jsme v této oblasti začali pracovat již dávno, se nás například nedotkla energetická krize tolik, jako na jiných obcích, které byly naprosto nepřipravené. Na druhou stranu máme, díky tomu, že jsme napřed, i nemalé potíže: například MPO a MŽP podporují financování komplexních energetických projektů. Nepočítají se však opatření, která již jsou hotová. My máme v energetice pořádek, chtěli bychom do již optimálních spotřeb jen přidávat dílčí prvky, a jsme vlastně biti za to, že už máme velký náskok.
Jan Birgus, starosta městysu Litultovice
(Téměř) soběstačný zámek
Realizace tohoto energetického systému umožňuje využití moderních technologií, jako jsou fotovoltaické elektrárny (FVE) a kogenerační jednotky, i pro památkově chráněné objekty. Tento inovativní přístup zajišťuje spolehlivé dodávky elektřiny a tepla i v zimním období, čímž zámek Litultovice získává moderní a efektivní energetické řešení bez narušení svého historického rázu. Systém zahrnuje pečlivě navrženou kombinaci FVE, bateriového úložiště a plynové kogenerační jednotky, což umožňuje optimalizaci energetických zdrojů a jejich efektivní využití.
Tento komplexní energetický systém je nejen technologicky vyspělý, ale také citlivě navržený s ohledem na zachování historické hodnoty zámku Litultovice. Díky těmto inovacím se zámek stává vzorem pro ostatní památkově chráněné objekty, které hledají cesty k modernizaci a energetické soběstačnosti. Projekt je také významným kandidátem v soutěži OBEC 2030, kde je hodnocen pro svou inovativnost a přínos k udržitelné energetice. Litultovice díky tomuto systému potvrzují svojí pozici lídra v oblasti komunitní energetiky, což podtrhuje jejich závazek k udržitelnosti a ochrany kulturního dědictví.