Za říčkou Desnou v Poříčí u Litomyšle se leta letoucí nacházel osamocený kamenný objekt. Přístupný byl pouze dřevěným mostkem. Okolí zarostlo křovinami a lid si domečku postupně přestal všímat. Přitom v 19. století býval domeček významnou „lednicí na maso“, důmyslně vymyšleným sklepem využívajícím přirozeného chladu vodního toku. Na jeho druhé straně se nacházelo řeznictví, zbořené po druhé světové válce. Archeologickým dokladem byly ve sklepě nalezené kosti a lebky hovězího dobytka.
O dvě století později se obec rozhodla objekt zakoupit. Jen dobře provedená rekonstrukce jej mohla zachránit. Jenže co s ním? Lednici na maso má každý dnes doma a navíc do zděného domečku nevedly – kromě dřevěného mostku – žádné prvky infrastruktury. Tedy ani elektrické vedení. To by ale nebyl národ Český, aby na smysluplné využití nepřišel. Přirozeně chladné prostředí je samozřejmě ideálním pro skladování (a letní pití) vína, které v tomto případě doplnila stálá expozice historických fotografií obce. Sklep je možno navštívit v sezóně vždy o víkendech. Vedou do něj modřínové dveře, jejichž kování se v původním sklípku našlo právě mezi hovězími lebkami.
Ostrovní systém
Kde ale vzít elektřinu? „V docházkové vzdálenosti 90 m se nachází obecní Infocentrum s toaletami,“ zamýšlí se starosta obce František Bartoš. „Nemělo však smysl provádět elektrickou přípojku. Kabeláž by měla zhruba 100m a ještě by musela překonávat potok.“ Moderní energetika 21. století ale samozřejmě řešení má. Je jím malý ostrovní solární systém, který zajišťuje osvětlení jak sklepa samotného, tak venkovního posezení pod malou zastřešenou terasou – vyhlídkou nad sklepem.
Ostrovní systémy nejsou a nebudou v našich klimatických podmínkách převažujícím typem řešení lokální energetiky. Dává totiž smysl využít stávající distribuční infrastruktury. Ale jen v případě, kdy je taková infrastruktura k dispozici. Poříčí u Litomyšle je nádhernou ukázkou výjimky z pravidla – ostrovní systém pro sklípek za řekou, kam žádné kabely nevedou, se vyloženě hodí. Nejedná se z energetického hlediska o drobnost – toto řešení ukazuje na možnosti využití decentrální „malé“ energetiky. O megawatových elektrárnách se mohou vést spory, ale takovéto malé řešení je bez debaty a jednoznačně správné. Ekonomicky i ekologicky.
Ostrovní solární systém bývalé „ledničky na maso“, dnes vinného sklípku, sestává z malého fotovoltaického panelu o výkonu 140 Wp, měniče napětí, ovládací jednotky, a maličké baterii o kapacitě 130 Ah. Může se to zdát jako maličkost. Ale nezapomínejme: principem lokální energetiky je lokální výroba energie z lokální suroviny s lokálním využitím této energie. Jedná se tak o nalezení rovnítka mezi bilancí výroba = spotřeba. V případě Poříčí u Litomyšle spotřebovávají na místě vyrobenou energii LED osvětlení sklepa, ovládané vypínačem, a LED osvětlení vyhlídky-terasy. Ty současně slouží jako vybíjecí spotřebič, chránící automaticky FV soustavu při přebytku získané energie. Stejně jako ve fotbale, i v energetice platí, že v jednoduchosti je krása.
„Pořizovací náklady se vešly do 10 000,-Kč,“ libuje si starosta Bartoš, „provozní či distribuční náklady jsou nulové, provoz je bezporuchový„. Jednorázová malá investice, provedená v roce 2019, se podle slov starosty ihned začala vyplácet.
Pro zájemce o návštěvu
Sklep je provozován od června do října, ve dnech pátek-neděle, včetně případných navazujících dnů volna, a mimo letní sezonu příležitostně, podle zájmu obyvatel obce (například menší oslava narozenin). Díky venkovnímu osvětlení bývá terasa-vyhlídka užívána i mimo provozní dobu. Rády si tam hrají děti.
Ostrovní systém vinného sklípku po zásluze soutěží ve třetím ročníku OBEC 2030.
Poříčí u Litomyšle
Okres Svitavy, Pardubický kraj