Obec Nová Ves u Nového Města na Moravě realizovala významný projekt obnovy rybníka Obecník, zahrnující odstranění kontaminovaného sedimentu a vytvoření ostrova. Iniciativa, která přispívá k ochraně živočichů a rostlin, je příkladem úsilí o environmentální udržitelnost a je novým účastníkem soutěže OBEC 2030.
V neveliké obci Nová Ves u Nového Města na Moravě, která se nachází v okrese Žďár nad Sázavou v Kraji Vysočina, se uskutečnil významný projekt, který představuje významný krok k ochraně a udržitelnému rozvoji místního přírodního prostředí. Tento projekt se týká rybníka Obecník, jenž leží na jihovýchodním okraji obce a má rozlohu přibližně 1,3 hektaru.
Historie projektu
Rybník, jenž má dlouhou historii a význam v krajině, čelil v minulosti vážnému problému kontaminace. V padesátých letech minulého století došlo k významnému znečištění sedimentu v důsledku činnosti tehdejší Strojní traktorové stanice, což znamenalo vysokou koncentraci ropných látek a zinku v nánosech rybníka. Tato situace dlouhá léta bránila jakýmkoliv pokusům o jeho obnovu.
V roce 2012, po dokončení splaškové kanalizace, která oddělila splaškovou a dešťovou vodu, se obec mohla pustit do náročného procesu odbahnění. Bylo však zjištěno, že kontaminovaný sediment nemůže být odstraněn tradičními metodami a vyžadoval speciální dekontaminaci. Dekontaminace, klíčová součást projektu obnovy rybníka Obecník představovala zásadní krok k revitalizaci této vodní plochy a jejího okolí. Tento proces byl nezbytný, aby se odstranily škodlivé látky, které se v sedimentu rybníka nahromadily, především v důsledku historické činnosti Strojní traktorové stanice, která zanechala vysoké koncentrace ropných látek a zinku.
Rok 2020 přinesl obci klíčový moment, když získala dotaci na odstranění nejvíce kontaminované části sedimentu. Po odvozu této části na biodegradaci začala další fáze projektu zahrnující opravu hráze a dokončení odbahnění rybníka. Tento proces zahrnoval přepravu kontaminovaného materiálu na místo, kde bylo možné provést biodegradaci – rozklad nebezpečných látek pomocí biologických organismů. Dekontaminace umožnila bezpečné odstranění toxických látek a zabránila jejich dalšímu negativnímu vlivu na místní ekosystém.
V roce 2022 pak bylo přistoupeno k unikátnímu řešení – ze zbývajícího sedimentu byl vytvořen ostrov uprostřed rybníka, což je nejen funkční, ale i esteticky příjemný způsob, jak zacházet s odpadem. Výsledkem je revitalizovaný rybník, který se stal domovem pro řadu druhů živočichů a rostlin, včetně těch, které jsou vedeny v červeném seznamu ohrožených druhů, jako je například Skokan krátkonohý nebo Slípka zelenonohá.
I z ropné louže uprostřed zástavby může vzniknout přírodní hnízdiště pro spoustu druhů.
Helena Tučková, starostka Nové vsi u Nového města na Moravě
Environmentální dopad a exemplární příklad
Projekt nejenže ukazuje na možnosti moderního přístupu k environmentálním výzvám, ale také slouží jako inspirace pro další obce v České republice a ve světě. S účastí v čtvrtém ročníku soutěže OBEC 2030, Nová Ves demonstruje své odhodlání a inovativní přístup k řešení problémů spojených s udržitelností a ochranou přírody.
V minulosti obec získala ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny, což svědčí o jejím dlouhodobém závazku k vytváření kvalitního a udržitelného životního prostředí pro své obyvatele. Projekt rybníka Obecník je jen dalším dokladem této neustálé snahy, která významně přispívá k obohacení místní komunity a celého regionu.