Městys Nový Hrádek (okres Náchod, Královehradecký kraj) přináší velmi nevšední a duševně obohacující příklad moderního přístupu k rozvoji vesnického prostoru díky integraci smart prvků do svého každodenního života. Tento přístup nezahrnuje jen technologické inovace, ale také projekty, které propojují komunitu a podporují místní vzdělávání a turistiku. Unikátní křížová cesta v Novém Hrádku, vytvořená ve spolupráci se středními školami, propojuje řemeslnou zručnost, moderní technologie – smart prvky ve venkovském prostoru – a zamyšlení nad minulostí i současností.
Unikátní křížová cesta „Patnáct zastavení utrpení a naděje“
Jedním z významných projektů v Novém Hrádku je realizace unikátní 2,5 km dlouhé křížové cesty „Patnáct zastavení utrpení a naděje“. Na tomto projektu se společně s městysem Nový Hrádek podílely čtyři střední školy: Střední škola řemeslná Jaroměř, Gymnázium Jaroslava Žáka Jaroměř, Česká lesnická akademie Trutnov a Střední průmyslová škola Otty Wichterleho z Hronova. Každá z těchto škol přispěla svým dílem – od výroby křížů a keramických částí, přes tvorbu textů a úvah, dodání dřeva, až po grafickou podobu projektu.
Symbolika celé křížové cesty spočívá v rukou, které představují řemesla, jež byla u jejího zrodu. Tento projekt je živým důkazem vzájemné pomoci a spolupráce, což je jedním z hlavních poselství pro návštěvníky. Skrze krátké úvahy studentů, které jsou dostupné prostřednictvím QR kódů u každého z křížů, cesta vede k zamyšlení nad minulostí i současnými problémy. Cesta začíná nedaleko Rozhledny na Šibeníku nad Novým Hrádkem, je dlouhá cca 2,5 km a má 15 zastavení.
Přínosy projektu
Tento projekt nejenže zvyšuje turistickou atraktivitu regionu, ale také představuje práce žáků středních škol Královéhradeckého kraje a tím podporuje zájem uchazečů o studium prezentovaných učebních oborů a škol. Význam projektu krásně vystihují slova paní Jany Žárské: „Je nádherné, kolik šikovných lidí se na vzniku křížové cesty podílelo… Je otevřeným a kdykoliv přístupným prostorem pro zamyšlení, meditaci, inspiraci či ztišení.“
Příklady smart řešení z celého světa
Podobné smart projekty nalezneme po celém světě. V dánském městě Aarhus se využívá chytré veřejné osvětlení, které se automaticky přizpůsobuje aktuálním podmínkám a snižuje spotřebu energie. Ve švédském Malmö byly zavedeny chytré odpadkové koše, které upozorňují na naplnění a optimalizují svoz odpadu. V jihokorejském Soulu jsou instalovány digitální kiosky, poskytující informace o místních službách a událostech, což zlepšuje komunikaci mezi obyvateli a městskou správou.
Říkáte si, co mají kiosky v Soulu společného s křížovou cestou v Novém Hrádku? Mnohé. Především citlivost „smartifikace“ životního prostoru. Smart prvky nemají být umisťovány „na sílu“, jenom proto, že jsou moderní. Mají vhodně a neinvazivně doplňovat konkrétní prostředí, ve kterém lidé žijí. My v OBEC. 2030 nevěříme moc na příručky „jak smartifikovat“. Věříme, že každá obec má hledat vlastní cestu, na základě inspirace a respektu k vlastní historii, tradici a vnímání prostoru obyvateli. A to se právě daří v Novém Hrádku, Soulu, Malmö či Aarhusu.
Použití QR kódů na křížích, pod kterými se skrývají jednotlivé úvahy je téměř symbolickým propojením tradice a moderního nástroje.
Zdeněk Drašnar, starosta městysu Nový Hrádek
Inspirace pro další obce
Nový Hrádek se s tímto inovativním projektem účastní soutěže OBEC 2030. Tato soutěž je zaměřena na podporu a rozvoj smart řešení v obcích, která přispívají ke zlepšení kvality života obyvatel, efektivnímu využívání zdrojů a udržitelnosti.
Soutěž OBEC 2030 není jen o inovacích, ale také o posilování komunit, spolupráci mezi různými institucemi a inspiraci dalších obcí k zavádění smart řešení do svého prostředí. Nový Hrádek je v tomto ohledu ukázkovým příkladem, jak lze propojit tradiční hodnoty s moderními přístupy pro udržitelný rozvoj vesnického prostoru.