Železný šrot sbírají v obci Nišovice hasiči. Stačí prostě nechat staré haraburdí před domem. Někdy platí staré dobré „v jednoduchosti je krása“. O aktivitě nišovických bojovníků s ohněm ale tento příspěvek nebude. Jejich činnost ale krásně ukazuje, jak je možné – a správné – kombinovat fungující postupy s inovacemi. To hlavní, o čem si dnes povíme, jsou nová vysoce efektivní sběrná hnízda. Odpadové hospodářství obce Nišovice.
Z Nišovic u Volyně to nemají na Šumavu daleko a to je možná důvodem, proč environmentální přístup je standardem přemýšlení obce, v níž žije zhruba 250 obyvatel. Nepříliš esteticky hodnotnou realitu sběrných hnízd známe patrně všichni. Autor tohoto článku pravidelně vypouští dávku nemilých slov na adresu nejmenované městské části, která provozuje sběrné hnízdo s nádobami, které sice barevně ladí s okolím, velikost vhozových vík umožňuje maximálně vytřídění notýsku s poznámkami či žákovské knížky. Výsledkem pak samozřejmě je to, že obaly od dnes tak oblíbených zásilek z e-shopů se válejí všude okolo.
Kdepak. U odpadového hospodářství je prostě potřeba myslet v prbní řadě na praktickou stránku. Tak jak to dělají v Nišovicích. Standardní odpadové nádoby, okolo kterých byl neustále binec, proto nahradili něčím daleko efektivnějším.
Polopodzemní kontejnery
Obec vybudovala dvě sběrná místa s polopodzemními kontejnery o obsahu 5m3 a 3,5 m3 namísto tradičních 1,5 m3 zvonů. Za rok používání kontejnerů se zvýšila odměna od svozové firmy za tříděný odpad o celou 1/3. Mimo jiné ubylo černých skládek. Protože kontejnery mají velká vhozová víka, kladným efektem je i pořádek na sběrných místech.
Na realizaci projektu, který zabral zhruba 3 měsíce využila obec 60% dotaci z Programu obnovy venkova. Výsledné finance se pak pohybovaly ve výši okolo 600 tisíc Kč.
„Občané to přijali s nadšením,“ říká starostka Hana Váňová, „dokonce nám sem začali svážet tříděný odpad i chataři, kteří na katastru obce nežijí, protože je to opravdu pohodlné. Kapacitou nádoby vystačí, ale bylo nutné se s nimi dohodnout na pravidelné platbě za odpad, aby byl systém pro všechny spravedlivý.„
Nišovice jsou díky tomuto skvělému řešení na dobré cestě k tomu získat některou z cen v rámci soutěže o INOVATIVNÍ OBEC 2030!
Soutěž o inovativní OBEC 2030
Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A hodnotné ceny jako 3D model obce nebo vypracování strategického plánu obce zdarma mohou být Vaše!