soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Novinky, Soutěž

Elektromobilní Litoměřice: soutěžící o inovativní OBEC 2030

Aby cesta za čistší planetou Zemí dávala smysl, musíme po ní kráčet všichni. A pojďme si to říct upřímně, drobné krůčky správným směrem jsou mnohdy rozumnější, než veliké skoky do neznáma. Každé nové řešení má své výhody, ale i úskalí. První jízdní kola (velocipedy) také byly příliš veliké, muselo se na ně vyskočit a neměly vyřešené převody. Lidé z nich padali a lámali si ruce. Přesto se cyklistika stala nejrozšířenějším způsobem dopravy napříč planetou. Rychlost dobíjení a dostupnost dobíjecí struktury jsou reálnými bariérami pro širší rozvoj elektřinou poháněných vozidel. Naštěstí vývoj jde dál a problémy elektromobility postupně řešíme. Je tak naprosto správné, když se města a obce rozhodnou nové myšlenky podpořit. Například Litoměřice jsou už elektromobilní.

Elektromobilní Litoměřice: jak to funguje

Pořídili si flotilu 6 elektromobilů a 3 hybridů pro účely pohybu zaměstnanců i volených zástupců v rámci jejich pracovních povinností. Město ovšem dbá i na dobré zdraví vlastních zaměstnanců, pročež je potřeba, aby utužovali ducha i tělo. Litoměřičtí tedy pořídili pro své úředníky 8 elektrokol.

Jak jsme říkali na začátku, infrastruktura je jedním ze současných nedostatků elektromobility. I na to však v Litoměřicích mysleli. Vybudovali tudíž tři nové dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Ty jsou ke všemu zásobovány energií ze slunce. Tři dobíjecí stanice se nacházejí u základních škol. Byly realizovány v rámci projektu „e-FEKTA“ financovaného z Programu na podporu přeshraniční spolupráce.

Nově postavené stanice jsou v rámci aktuálně zahájeného testovacího provozu určené pro dobíjení elektromobilů města a partnerů města, kteří s městem uzavřeli „Memorandum o spolupráci v oblasti rozvoje“. Důležitou součástí dobíjecích stanic jsou bateriové systémy akumulace energie (BSAE).

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A hodnotné ceny jako 3D model obce nebo vypracování strategického plánu obce zdarma mohou být Vaše!

soutěž