soutěž
Dobrá praxe, Novinky, Osvětlení, Soutěž, Videoblog

Podívejte se na VIDEO: výměna osvětlení za Korunu v obci Staré Křečany

Šluknovský výběžek. Pokraj Národního parku České Švýcarsko. Potřeba myslet ekonomicky racionálně a zároveň zodpovědně k životnímu prostředí je místním jaksi vrozená. Starosta obce Staré Křečany František Moravec není výjimkou. Jemu i místnímu zastupitelstvu se nelibě hledělo na stávající soustavu výbojkových svítidel vybavených sodíkovými zdroji. Budoucnost umožňovala jediný scénář: výměna osvětlení. Jenže jakým způsobem ho ufinancovat? Podívejte se na video!

Předně si pojďme říct, staré osvětlení bylo nevyhovující hned z několika hledisek.

Proč staré osvětlení nevyhovuje

  • Ekonomicky neracionální. Provoz výbojkových svítidel vyjde draho.
  • Zbytečná světelná zátěž. Stávající svítidla sice osvětlují potřebnou plochu, ale také zbytečně veškeré její okolí, včetně oken do ložnic místních obyvatel.
  • Špatná světelnost. Napříkad rozeznávání barev je výrazně sníženo.
  • Environmentální zátěž. Lampy produkují nadměrný světelný smog a zbytečnou konzumací elektřiny se podílejí na nadměrné produkci skleníkových plynů.
LED výměna osvětlení v obci Staré Křečany

Výměna osvětlení

Proto ve Starých Křečanech realizovali výměnu stávajících svítidel za moderní LED svítidla. Využili pro ně existující podpěrné body. Nová svítidla umožnují v době nižší intenzity dopravy a pohybu chodců na komunikacích (většinou od 22-5 hod.) snížit intenzitu osvětlení na 50 % původního příkonu, a tím i významně snížit spotřebu elektrické energie.

Obec výrazně ušetří. V obci vyměnili 442 kusů svítidel a 11 rozvaděčů. Stávající spotřeba za osvětlení činila 183 MWh ročně. Nová spotřeba je kalkulována na 40 MWh. Jedná se tak o úsporu ve výši skoro 3/4 původních nákladů!

Staré Křečany využili službu OSVĚTLENÍ ZA KORUNU. Svítidla si nekupují, ale pronajímají. Na výměnu osvětlení tak nemuseli aktivovat svůj investiční rozpočet. Výměnu i servis bude po dobu 10 let zajišťovat v plné míře jejich dodavatel, česká energetická společnost ČEZ ESCO. Obec tedy za provoz ani případné opravy již nic neplatí.

Staré Křečany v soutěži o inovativní OBEC 2030

Nová LED svítidla jsou vynikajícím adeptem na zisk jedné z cen v rámci soutěže o inovativní OBEC 2030! Staré Křečany jsou proto do soutěže již přihlášeny!

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku, nebo například LED osvětlení jako v obci Staré Křečany či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A hodnotné ceny jako 3D model obce nebo vypracování strategického plánu obce zdarma mohou být Vaše!

inovativní obecLEDLED svítidlaobec 2030osvětlení za korunusoběstačná obecsoutěžveřejné osvětlenívýměna osvětlení

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž