soutěž
Dobrá praxe, Novinky, Osvětlení, Soutěž

Soutěž o inovativní OBEC 2030: LED osvětlení v obci Staré Křečany

Máme nového účastníka soutěže o inovativní OBEC 2030! Staré Křečany se nacházejí na druhé straně Lužických hor, tedy geograficky mimo území České kotliny. Oblast bývalých Sudet, která dodnes nese dědictví druhé poloviny dvacátého století. Na druhou stranu se nachází na hranici Národního parku České švýcarsko a tedy v těsné blízkosti panenské přírody. Při úplňcích tak místní mají občas možnost zaslechnout vití vlků, jichž se dnes v místní volné přírodě pohybují tři tlupy. Environmentální smýšlení obce tak není ničím překvapivým a starosta František Moravec je také dobrý hospodář. I proto se rozhodli pro nové LED osvětlení v obci Staré Křečany.

Pohled na Staré Křečany od pramene řeky Mandavy

Soustava osvětlení v obci byla tvořena nevyhovujícími výbojkovými svítidly vybavenými sodíkovými zdroji. Ty jsou jednak drahé na provoz, jednak málo efektivní a jednak neodpovídají environmentálním standardům. Navíc bylo osvětlení ve velmi špatném technickém stavu. Svítidla byla většinou o příkonu 70W.

Proto ve Starých Křečanech realizovali výměnu stávajících svítidel za moderní LED svítidla. Využili pro ně existující podpěrné body. Nová svítidla umožnují v době nižší intenzity dopravy a pohybu chodců na komunikacích (většinou od 22-5 hod.) snížit intenzitu osvětlení na 50 % původního příkonu, a tím i významně snížit spotřebu elektrické energie.

LED osvětlení v obci Staré Křečany a finanční úspora

Obec výrazně ušetří. V obci vyměnili 442 kusů svítidel a 11 rozvaděčů. Stávající spotřeba za osvětlení činila 183 MWh ročně. Nová spotřeba je kalkulována na 40 MWh. Jedná se tak o úsporu ve výši skoro 3/4 původních nákladů!

Staré Křečany využili službu OSVĚTLENÍ ZA KORUNU. Svítidla si nekupují, ale pronajímají. Na výměnu osvětlení tak nemuseli aktivovat svůj investiční rozpočet. Výměnu i servis bude po dobu 10 let zajišťovat v plné míře jejich dodavatel, česká energetická společnost ČEZ ESCO. Obec tedy za provoz ani případné opravy již nic neplatí.

Obec může hlásit závady na svítidlech denně 24hod. na dispečink nebo pomocí online aplikace, kde je zároveň k dispozici online pasport pronajatých svítidel. Po skončení smluvního vztahu (10 let) budou svítidla obci odprodána za zůstatkovou hodnotu, v tomto případě 50 kč za svítidlo.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku, nebo například LED osvětlení jako v obci Staré Křečany či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A hodnotné ceny jako 3D model obce nebo vypracování strategického plánu obce zdarma mohou být Vaše!

LED svítidlaobec 2030smart villagesoběstačná obecveřejné osvětlenívýměna osvětlení

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž