soutěž
Cirkulární ekonomika, Dobrá praxe, Novinky, Osvětlení, Videoblog

Podívejte se na video o inovacích v obci Býčkovice

V únoru jsme vyhlásili soutěž o Inovativní OBEC 2030. Přihlásit se může jakákoliv obec s dobrou praxí v inovacích v oblastech jako je energetika, úspory, soběstačnost či péče o životní prostředí. Není nutné se hlásit hnedle s laserovým centrem. Drobné inovace – drobné krůčky správným směrem – to je to, co v dlouhodobé perspektivě posune náš venkov. Podívejte se na video o inovacích v obci Býčkovice na Litoměřicku. Je takových drobných krůčků plné.

Starosta David Matuška se činí v různých oblastech. Od přírody po ekonomii. Obec například disponuje vlastní prodejnou. Během roku se dostala do zisku, který stále narůstá a tak uvažují ještě o jedné. V budově úřadu, kde se nachází i prodejna, navíc umějí ušetřit za energie pomocí jejich chytré regulace.

Obec má i vlastní ekologické užitkové vozidlo – elektrickou tříkolku s korbou, na které se dá vozit materiál od štěpky až po prase na zabijačku. Kromě tříkolky si mohou občané vypůjčit i obecní elektrické nástroje na úpravu zeleně.

Podívejte se na video o inovacích v obci Býčkovice na Litoměřicku.

Standardem je výměna veřejného osvětlení za jeho ekonomicky úspornější a ekologicky šetrnější variantu. Starosta ani nevyužil dotaci. Návratnost tohoto řešení se počítá v řádu málo let. V Býčkovicích revitalizují brownfieldy ve sportovní hřiště, nebo také vracejí do krajiny staré odrůdy stromů. U nepoužívané cesty za vesnicí tak vzniká meruňková alej. „Za každého občana vysadím jeden strom,“ zavazuje se David Matuška.

Do soutěže se obec hlásí s komplexním systémem inovovaného odpadového hospodářství.Uvažuji tak, aby každý občan mohl třídit v papučích,“ říká starosta. Obec proto ztrojnásobila počet sběrných hnízd tříděného odpadu a nádoby nakoupila za vlastní. Investice v návratnosti několika měsíců ve srovnání s platbou svozové firmě. Býčkovičtí budují vlastní sběrné místo, obecní kompostárnu a dokonce vybavují i malými kompostéry své občany.

Video o inovacích v obci Býčkovice

Na víc se už opravdu podívejte ve videu. Na Youtube nebo na našich sociálních sítích.

energetické úsporyenergetikainovativní obecobec 2030odpadové hospodářstvíodpadysoběstačná obecTV Obec 2030videologvlog

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž