soutěž
Novinky, Podcasty

Poslechněte si rozhovor o strategickém plánování s Markem Komárkem

Strategický plán obce, to je proces, do kterého je potřeba zapojit celou řadu zúčastněných stran. Od zastupitelů obce, přes reprezentanty místních zájmových skupin, společností, až po samotné občany. Cesta je cíl, společné vytváření takového dokumentu, čili společné zamýšlení se nad budoucností obce je to, co má takový proces přinést. „Samotný strategický plán je už jen třešnička na dortu,“ říká Marek Komárek ze společnosti SMS služby. Rozhovor o strategickém plánování přinese spoustu užitečných tipů pro starosty, zastupitele i angažované občany, kterým budoucnost jejich sídla není lhostejná.

Velká většina současných strategických plánů nesplňuje očekávané standardy. Důraz je kladen na analýzu současného stavu, kdy se dobře popíše majetek, existující možnosti obce i její historie. Úvahy o rozvoji obce se pak často omezí na pouhý výčet věcí, které je potřeba v obci v nejbližší době udělat, jako například oprava chodníků či výsadba zeleně. Takové kroky jsou nepochybně důležité, ale samy o sobě strategický plán netvoří.

Jenže strategický plán je mnohem víc, než součtem potřebných kroků. Jedná se o vizi. O jednotné směřování. Strategický plán je realistickým snem o tom, jakou obec chceme mít za několik let. Tento sen by měl být v souladu s tím, jak uvažují zastupitelé, zástupci firem a spolků a občané. Měl by být postaven na obecním konsensu a řádně odkomunikován.

Strategický plán jako cena v soutěži o inovativní obec 2030

Zaujal vás rozhovor o strategickém plánování? Strategický plán pro vítěznou obec zdarma je jednou z cen, kterou dává společnost SMS služby do soutěže o inovatiní obec 2030. Přihlašte se na obec2030.cz/soutez a Marek Komárek může pomoci s přípravou plánu Vaší obce v rámci výhry. Více o této ceně se dozvíte zde.

Strategický plán obce je víc než jen součtem potřebných kroků
Strategický plán obce

Podcast OBEC 2030

„Podcast“ znamená pořad v internetovém rádiu. Pravidelně dvakrát do měsíce přinášíme rádiové rozhovory v Podcastu Obec 2030. Ideální pro poslech třeba při jízdě autem, nebo vlakem. Pokaždé si povídáme s hostem, který má co říct k tématu modernizace českého venkova.

Poslouchejte na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech i dalších streamovacích platformách.

inovativní obecmarek komárekobec2030SMS ČRsms službysoběstačná obecstrategické plánovánístrategický plán obce

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž