V projektu OBEC 2030 se ctí poskytujeme prostor odvážným řešením. Těm, která jsou inovativní, zodpovědná, racionální – ale přesto, nová, nevšední a jejich implementace vyžaduje velkou dávku odvahy a pevné nervy. Je nám tak potěšením představit řešení obce Rybí v Moravskoslezském kraji, okrese Nový Jičín. Je jím největší soustava domácích čistíren odpadních vod v ČR.
Ober Rybí se rozhodla nejít cestou budování velké a ČOV. Ta by jednak byla velmi nákladná, ale také by její provoz vyšel občany draho. Proto vymysleli alternativní, ale přesto velmi obdivuhodné řešení. Řekli si prostě, že čistírnou odpadních vod vybaví každou domácnost.
K existujícím čistírnám vybudovala obec více než 200 nových. Celkem se jednalo o investici ve výši 35 milionů korun, z níž 50% bylo hrazeno z dotačního titulu z Ministerstva životního prostředí a realizovat tak zatím náš největší obecní projekt. Stali se tak obcí s největší soustavou DČOV v republice.
„Čističkami jsme pokryli téměř celou obec, opravdu jen pár lidí možnosti mít plně zadotovanou čistírnu na svém pozemku nevyužilo,“ popisuje stav v obci starostka Marie Janečková. „Myslím, že takovýto projekt může realizovat opravdu každá obec. Akorát bych doporučovala udělat to malinko jinak, a sice s malou spoluúčastí občanů. Více by vzali řešení za vlastní a starali se o něj,“ dodává.
Soustava domácích čistíren odpadních vod: ekonomicky racionální i environmentálně zodpovědné
Náklady jsou oproti klasické ČOV třetinové. Velikou výhodou je, že obec nemusí řešit výkupy pozemků. Domácí ČOV jsou na pozemcích majitelů, po dobu 10 let je bude obec provozovat za stočné. Po této době buď přejdou do plného majetku občanů, nebo se za podobných podmínek jejich provozování prodlouží. Na údržbu najímá obec technického pracovníka. Soustava domácích čistíren odpadních vod je vybavena monitorovacím zařízením a proto vždy na obci včas vědí, kdy je potřeba údržba. Zpravidla 2x až 3x ročně.
Přečištěnou vodu z domácích čistíren odpadních vod navíc obyvatelé sami využívají pro zalévání zahrádek, protože obsahuje i vhodná hnojiva.
Práce technika je i důležitá z hlediska správného udržení mikroklimatu ČOV. „Vezměte si to jako akvárium. Také musíte sypat krmivo pro rybičky, akorát tady nejde o rybičky, ale o bakterie. Když je krmíte nevhodně, nepracují tak, jak bychom od nich potřebovali,“ vysvětluje starostka.
Dle jejích slov má i systém malých domácích ČOV výhodu v tom, že obyvatele zároveň učí větší environmentální odpovědnosti. „To, co vypouštějí, vidí na vlastní oči a mají to přímo za domem.“
Soutěž o inovativní OBEC 2030
Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.