soutěž
Dobrá praxe, Fotovoltaika, Novinky, Osvětlení, Soutěž

Samodobíjecí lampa v Křižánkách soutěží o inovativní OBEC 2030

Během dej Bože už končící epidemie národ český nabral v průměru o pár kil na osobu. Všichni dobře víme, že tyto nadbytečné tuky (protože o svaly se vskutku nejedná) musí jít dolů a spousta z nás na tom začala aktivně pracovat. Ve dne v noci. Čtyři sta obyvatel obce Křižánky na Vysočině tuto výzvu vzalo doslova. V obci, která je nejen na Vysočině známá svým inovativním přístupem, vybudovali nová sportoviště, včetně horolezecké stěny i venkovního „workoutu“. Makají tam od nevidím do nevidím. A proto bylo potřeba místo osvítit, aby místní dříči byli satisfikováni i po západu slunce nad Devíti skalami. Problém je, že k hřišti nevede elektřina. Naštěstí starosta Jan Sedláček se v energetice vyzná. K lampě žádné dráty nepotřebuje, aby v noci svítila. Výkřik moderní technologie se jmenuje samodobíjecí lampa.

Samodobíjecí lampa

Samodobíjecí lampa u workoutového hřiště v Křižánkách má vlastní solární elektrárnu, která přes den vyrobenou energii uloží v baterii.  Aby byla opravdu úsporná, je lampa opatřena stmívacím čidlem a také čidlem pohybu. Úsporný režim zajistí po setmění základní nasvícení hřiště, po příchodu zájemců o venkovní fitness osvítí lampa hřiště naplno a umožní tak plnohodnotný tréning i ve večerních hodinách.

Osobně to chodím večer zkoušet,“ popisuje své sportovní návyky starosta Sedláček. „Funguje to opravdu bezvadně. Když přijdu, lampa se rozsvítí naplno a poskytuje mi opravdu výtečný světelný komfort během celého mého tréningu„.

Samodobíjecí lampa a její financování

LED diody splňují kritéria vysoké teploty chromatičnosti a poskytují tedy environmentálně bezpečné teplé „žluté“ záření (nikoliv škodlivé „modré“). Využití slunečního svitu pro nabití baterie navíc znamená i finanční úsporu pro obec, protože energie je skutečně zdarma. Na lampu navíc přispělo 70% finančních prostředků Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím programu podpory rozvoje venkova.

Samodobíjecí lampa

V obci Křižánky mají takové lampy už dvě. Pilotní provoz zatím přináší samá pozitiva, díky čemuž obec uvažuje do budoucna i o pořízení dalších kusů. Křižánky se tak zařazují po bok dalších soutěžících s inovativním – ekonomicky racionálním a environmentálně zodpovědným systémem veřejného osvětlení. Na další příklady se můžete podívat zde.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / moderní osvětlení jako v obci Křižánky, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.

fotovoltaikainovativní obecobec 2030soutěžveřejné osvětlení

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž