Revitalizace Jizbické pískovny představuje úspěšný projekt, který byl realizován obcí Jizbice ve Středočeském kraji s cílem posílit přirozenou biodiverzitu a ochránit vzácné druhy živočichů a rostlin. Dříve využívaná jako obecní pískovna, tato lokalita se postupem času zarůstala vegetací a vysycháním vodních ploch. Díky finanční podpoře z Operačního programu Životní prostředí a Středočeského kraje byla pískovna revitalizována s důrazem na obnovení mokřadního biotopu a biodiverzity prostřednictvím vytvoření vhodných podmínek pro chráněné druhy. V rámci projektu vznikla také okružní naučná stezka, která informuje o bohatství a vzácnosti života v této oblasti. Revitalizace Jizbické pískovny je významným příkladem úspěšné ochrany přírody a jejího dlouhodobého posilování ve prospěch místní biodiverzity.
Projekt revitalizace Jizbické pískovny vznikl jako odpověď na udání občanky ohledně obav z kontaminace spodní vody. Obec Jizbice se bránila těmito obviněním a ve spolupráci s odborníky začala zkoumat a monitorovat živočišné a rostlinné druhy v této lokalitě. Starostka Eva Pacltová přiznává, že v té době byli překvapeni bohatstvím a vzácností života, které zde objevili. To podnítilo jejich snahu o pomoc a obnovu tohoto jedinečného ekosystému. „Vůbec jsme netušili, že v Jizbicích máme takovou vzácnost a že některé z žijících druhů jsou na červeném seznamu,“ říká starostka Eva Pacltová.
Historie projektu revitalizace pískovny Jizbice
Dříve byste v lokalitě našli obecní pískovnu. Těžba písku však ustala v 70. letech minulého století. V důsledku vysoké hladiny spodní vody se v terénních sníženinách vytvořily vodní plochy, které se staly biotopem pro mokřadní ekosystém. V lokalitě nalezli odborníci pět zvláště chráněných druhů obojživelníků. Konkrétně čolka obecného, čolka velkého, kuňky ohnivého, skokana skřehotavého a skokana štíhlého.
V roce 2017 provedli odborníci přírodovědný průzkum, který posoudil možná opatření pro obnovu biodiverzity v lokalitě. Průzkum odhalil výskyt deseti druhů rostlin zapsaných na Červeném seznamu ohrožených rostlin ČR. Cílem projektu bylo obnovení mozaiky biotopů s převahou písčin a mokřadů, zachování enkláv s porostem dřevin a vytvoření vhodných podmínek pro druhy vázané na písčiny a mokřady.
Pro revitalizaci byly provedeny některé opatření, jako obnova mokřadů, tůní a odstranění náletových dřevin. Cílem bylo obnovit mozaiku biotopů s převahou pískovin a mokřadů a zachovat enklávy s porostem dřevin. Revitalizace vytvořila vhodné podmínky pro druhy vázané na pískoviny a mokřady. Předpokládá se nárůst populace i obnovu druhů, které v této oblasti vymizely.
Naučná stezka
V rámci revitalizace byla také vybudována naučná stezka, která informuje veřejnost o lokalitě a představuje různé druhy živočichů, rostlin a hub. Stezka má sedm zastávek s otáčivými tabulkami, které nabízejí informace o savcích, dřevinách, houbách, ptácích a dalších přírodních druzích. Na stezce je také hadiště, které slouží jako líhniště, zimoviště a úkryt pro plazy.
Revitalizace Jizbické pískovny s mokřady a tůněmi přinesla obnovu přírodního prostředí, vytvoření vhodných podmínek pro živočichy a rostliny vázané na písčiny a mokřady. Významným počinem pro život obyvatel je zpřístupnění lokality veřejnosti prostřednictvím naučné stezky. Projekt přispěl k ochraně biodiverzity a posílení ekosystému.
Jizbice
Okres Nymburk, Středočeský kraj