Břehy, malá obec v Pardubickém kraji, se může pochlubit jedinečným projektem v oblasti energetické soběstačnosti. Malá vodní elektrárna Břehy – Výrov se nachází v budově bývalého mlýna z 16. století. Tato elektrárna je důležitou součástí snahy obce o udržitelnou energetiku a soběstačnost. Skoro 80% elektrické energie obecních budov a veřejného osvětlení pochází právě z tohoto zdroje. Krásně ukazuje, jak malé obce mají k dispozici daleko více zdrojů energetické soběstačnosti, než jen mediálně předimenzovanou fotovoltaiku. Voda je navíc zdroj stabilní, víceméně nezávislý na aktuálních povětrnostních podmínkách a nezpůsobuje problém s plánováním kapacity distribuční soustavy (narozdíl například právě od fotovoltaiky).
Vodní elektřina na obcích ČR
Využití energie z potenciálu, který poskytuje voda, je lidstvu znám již celá tisíciletí. Princip vodního mlýna vymysleli staří Řekové pravděpodobně už ve 4. století před naším letopočtem. Nejstarší vodní mlýn v Čechách nalezneme v Hoslovicích u Strakonic. Pochází z roku 1352. Dnes tvoří výroba elektřiny z vody více než 4 500TWh celosvětové produkce, jedná se o šestinu z celkového mixu. Je to mimochodem více, než všechny ostatní obnovitelné zdroje dohromady a dokonce i více než jádro. Princip fungování vodní elektrárny je poměrně jednoduchý. Voda protéká turbínou, ta roztáčí generátor připojený ke hřídeli. Generátor tvoří z rotační energie energii elektrickou.
Pro malé obce se bavíme o řešeních malého rozsahu. Jako Malá vodní elektrárna (MVE) je v ČR definováno zařízení, jehož instalovaný výkon nepřekračuje 10 MW. Jedná se nejčastěji o průtočná zařízení o velikosti výkonu několika desítek kW vhodné pro domácí použití až po větší zařízení, která se v našich podmínkách dají instalovat na jezy či mlýnské náhony. Jádrem takového zařízení je nejčastěji kaplanova turbína.
Malé vodní elektrárny mohou mít podobu relativně komplexních řešení na jezech velkých řek typu Labe , ale může se jednat – podobně jako například u fotovoltaiky – o skutečně malá řešení, která fungují i na místní říčce či potoce. Pro jejich umístění je samozřejmě vhodné nastudovat potenciál vodního toku. Poměr klesání a průtokovost budou základními proměnnými ve výpočtu účinnosti. Potok, který má klesání na úrovni 3 ‰ (3 metry výšky na 1 kilometr délky) a průtokovostí 1 m3/s, poskytne energii, která zásobí zdroj o výkonu zhruba 25 kW.
Malá vodní elektrárna Břehy
Mlýn, který vybudoval Vilém z Perštejna kolem roku 1513, přes svou dlouhou historii prošel mnoha majiteli. V roce 2008 se však Obec Břehy rozhodla koupit tento historický objekt a přistoupit k jeho rozsáhlé rekonstrukci. Vodní elektrárna zde byla zprovozněna již před více než sto lety na náklady mlynáře Macháčka. Její přestavbu v přízemí mlýna provedla firma Prokop a synové Pardubice.
V současnosti má instalovaný generátor výkon 55 kW, avšak kvůli průtoku a množství vody se reálný výkon pohybuje okolo 15 kW. Roční výroba elektrické energie v Malé vodní elektrárně Břehy dosahuje přibližně 130 000 kWh. Technologie elektrárny kombinuje původní technologie firmy Prokop a synové s Francisovou turbínou a moderní technologií automatického čištění česel nad turbínou.
Vyprodukována elektrická energie je využívána k vytápění multifunkčního objektu mlýna prostřednictvím tepelných čerpadel a teplovodních akumulačních zásobníků. Přebytky vyrobené energie prodává obec do sítě. Obec Břehy však plánuje zásobovat vlastní elektřinou další budovy a sice chvíli, kdy bude možné využít tzv. sdílenou energii (což umožní tzv. LEX OZE II v roce 2024).
Unikátnost projektu MVE Břehy
Pavel Jírava, starosta obce Břehy, vysvětluje: „Díky provozu Malé vodní elektrárny má naše obec velmi dobrou bilanci elektrické energie. Ročně spotřebujeme 120 MWh v budovách a 49 MWh na veřejném osvětlení, což činí celkovou spotřebu okolo 169 MWh. S výrobou 130 MWh jsme tedy ze 77 % soběstační, přičemž v některých letech dosáhneme výroby přes 170 MWh a můžeme se tak pochlubit pozitivní bilancí.“
Malá vodní elektrárna Břehy je technicky unikátním projektem, který využívá uměle zbudovaný Opatovický kanál, jež je kulturní památkou a významnou středověkou vodní stavbou. Elektrárna, jež je již nedílnou součástí krajiny, nemá prakticky žádné negativní environmentální dopady. Stabilně produkuje elektřinu. Ta nachází využití samozřejmě primárně ke spotřebě v multifunkční budově mlýna. Přebytek energie je prodáván. Díky tomuto projektu obec udržuje a využívá více než 100 let starou, krásnou technologii, kterou vytvořili naši předkové.
Malé vodní elektrárny (MVE) představují důležitý prvek v oblasti obnovitelné energetiky a udržitelného využívání přírodních zdrojů. Prvek, který je nutně komplementární k tolik populárním fotovoltaickým elektrárnám, sice umožňující nižší instalovaný výkon, ale na druhou stranu stabilní dodávku. Byť se o nich tolik nemluví, v České republice existuje relativně dost dalších zajímavých příkladů MVE, které přispívají k energetické soběstačnosti a ochraně životního prostředí. Děkujeme proto obci Břehy za ukázku dobré praxe a zároveň ji vítáme ve 3. ročníku soutěže OBEC 2030!
Břehy
Okres Pardubice, Pardubický kraj