Dosáhnout uhlíkové neutrality je klíčovým cílem v boji proti globálnímu oteplování a změně klimatu. Tento termín označuje stav, kdy lidské aktivity produkují pouze takové množství skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého, které lze absorbovat a kompenzovat, aniž by se narušila rovnováha klimatického systému. Tento ambiciózní cíl vyžaduje koordinované úsilí na globální a lokální úrovni, včetně snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu, energetice, dopravě a zemědělství, a také zvýšení úsilí v oblasti obnovitelné energie, energetické účinnosti a lesního hospodářství. Neexistuje organizace, či entita, která by se na tomto cíli neměla podílet. Od velkých podniků až po malé obce. Příkladem druhého jsou například tisícihlavé Brumovice v Jihomoravském kraji.
Dosáhnutí uhlíkové neutrality vyžaduje inovace ve výrobě a spotřebě energie, přechod k čistým a udržitelným zdrojům, a také zavedení politik na obecní, státní i nadnárodní úrovni, které podporují nízkouhlíkové a bezuhlíkové technologie. Není to tedy záležitostí EU, nebo státu. Svojí vlastní politiku k dosažení uhlíkové neutrality by měla mít každá obec. Její standardní součástí je zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v energetickém mixu a zlepšení energetické účinnosti budov a infrastruktury. Zároveň je důležité podporovat a informovat veřejnost o významu udržitelného životního stylu, minimalizaci odpadu a změně stravovacích návyků, které mají vliv na uhlíkovou stopu.
Brumovice 2030
Obec Brumovice, chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality na celém obecním energetickém hospodářství. K tomuto cíli směřuje energetická a klimatická koncepce obce, zahrnující několik zcela konkrétních kroků:
- zavedení energetického managementu
- snížením energetické náročností obecních budov
- změna systémů vytápění z plynu na vytápění biomasou (včetně kogenerační jednotky)
- instalace fotovoltaických elektráren (FVE) na obecních objektech
- převední obecního vozového parku na elektromobilitu
Celkový plánovaný instalovaný výkon FVE na obecních budovách by měl být 244 kWp. Tento systém využívá baterií o kapacitě 240kWh. Výkon kogenerační jednotky na pelety bude přibližně 30kW do elektrické energie. „V současné době nakupujeme energie za spotové ceny. V budoucnu nasadíme energetický management. Zejména v zimním období jej využijeme k nabíjení akumulátorů v době, kdy je spotová cena na nejnižší úrovni, abychom jí poté mohli využívat v době, kdy bude naopak nejdražší,“ vysvětluje Daniel Ullmann, energetický manažer obce Brumovice.
Na cestě k uhlíkové neutralitě již obec realizovala několik kroků, jako například zateplení školy, školky, sokolovny a výstavbu nového obecního úřadu ve vysokém standardu energetické účinnosti. Obecní pracovníci brázdí ulice Brumovic na dvou užitkových elektrických tříkolkách. Ještě v letošním roce plánuje obec provést instalaci FVE na ČOV a spolkovém domě, a závézt sofistikovaný energetický management. Ten umožní v reálném čase sledovat výrobu a spotřebu elektrické energie, a také spotřebu plynu a vody.
Komunitní energetika Brumovic
„V rámci energetického společenství bychom rádi sdíleli elektrickou energii ne jen v rámci obecních objektů, ale rádi bychom poskytli přebytečnou energii i občanům, kteří jsou ohroženi energetickou chudobou, či kteří jsou ve složité životní situaci,“ popisuje Daniel Ullmann. Netřeba dodávat, že v Brumovicích netrpělivě sledují legislativní dění ohledně LEX OZE II, který by v roce 2024 měl právě sdílení energií umožnit.
Dosažení uhlíkové neutrality není jednoduchý úkol, ale je to nezbytný krok k ochraně naší planety pro budoucí generace. Vyžaduje to spolupráci reprezentantů obce, občanů, podnikatelů, zemědělců, prostě úplně všech, od průmyslu až po jednotlivce. Spolupráci, která povede k omezení nepříznivých dopadů změny klimatu a vytvořilení podmínek pro udržitelný a prosperující svět. Inspirujme se třeba v Brumovicích.
Brumovice
Okres Břeclav, Jihomoravský kraj