Město Touškov přichází s průkopnickým projektem sdílené komunitní elektromobility, který je první svého druhu v České republice. Hovoříme o sdílení obecních aut na elektrický pohon na malých obcích. S touto inovativní službou se město účastní 4. ročníku soutěže OBEC 2030, kde suveréně reprezentuje novou éru v osobní dopravě.
Sdílená elektromobilita: Město Touškov
V Praze, Brně, neřku-li ve Vídni či Berlíně je to dnes samozřejmě každodenní realitou. Čím dál méně mladých občanů auto vlastní. Raději si, ve chvíli, kdy jej potřebují (čili nemohou využít veřejnou dopravu, či bicykl), vypůjčí. Jednoduše tak, že k němu přijdou na ulici a otevřou jej pomocí aplikace v mobilním telefonu. Navíc v těchto městech zajišťují službu soukromé společnosti. Ve venkovském prostoru se vede celoevropská debata o tom, jestli tento primárně velkoměstský koncept může být funkční. Je pár míst na světě, které dokazují, že může. Patří mezi ně například tyrolský Kössen, či Město Touškov na Plzeňsku.
Sdílení elektromobilů v Městě Touškov je zásadní změnou pro místní občany. Díky aplikaci Peoplecar je nyní možné vypůjčit si elektrické vozy, což je efektivní a ekologický přístup k uspokojení potřeb osobní dopravy. Tento projekt byl pečlivě plánován osm měsíců a zahájen byl po důkladné analýze potřeb obce a jejího stávajícího vozového parku.
Vývoj a implementace
Myšlenka sdílení vozidel s občany vzešla z potřeby efektivnějšího využití vozového parku, který byl zastaralý a vyžadoval obměnu. Město se spojilo skomerčními dodavateli i automobilkou a vyvinulo potřebnou technologii a aplikaci pro snadné sdílení vozidel.
Z ekonomického hlediska byly pořizovací náklady vozidel sníženy díky získání dotace z SFŽP v rámci Národního plánu obnovy, což umožnilo nákup tří nových elektrovozů a dobíjecí stanice. Projekt přináší významné snížení provozních nákladů, pouhých 0,8 haléře na kilometr, a nabízí také výrazné ekologické výhody díky redukci emisí.
Spuštění a dostupnost
Aplikace Peoplecar umožňuje uživatelům jednoduchou rezervaci vozů, otevření a zamčení vozidla, což eliminuje potřebu předávání klíčů. Sdílené vozy jsou umístěny na dobře dostupných místech s dobíjecími stanicemi. Po zavedení, které proběhlo s podporou rady města, je sdílení nyní plně funkční a za zaváděcí cenu 100 Kč/hod.
Budoucí plány a vize
Město Touškov nejenže poskytlo svým občanům inovativní řešení v dopravě, ale i stanovilo směr pro budoucí rozvoj urbanistických služeb v ČR. Radnice plánuje službu dále rozvíjet a udržet ji přístupnou a výhodnou pro všechny obyvatele.
Město Touškov je prvním městem v ČR, které nabízí městské vozy (na elektrický pohon) pro sdílení se svými občany. Z velkoměst tuto službu známe prostřednictvím komerčních dodavatelů, ovšem že by ji poskytla místní samospráva, to je zatím v Českých zemích nevídané. A po Evropě bychom nasbírali podobných příkladů jen jako šafránu.
Město dále hodlá rozšířit i síť veřejných dobíjecích stanic. V současné době je možné dobíjet jen auto ve vlastnictví obce, do budoucna chystají o dobíječku, kterou by mohli využít kolemjedoucí.
Mě přijde zajímavé, jak spousta kolegů nad tím přemýšlí a filozofuje nad různými aspekty, přitom ten hlavní důvod pro podporu takového řešení je jednoznačný: je jím ekonomická racionalita. Nevyužitá obecní auta najdou další důvod své existence, a hlavně jejich provoz je na pětině toho, co bychom zaplatili za spalovací motory (za předpokladu, že dobíjíme jen vlastní elektřinou, což je ale plán).
Kateřina Duchková, starostka Města Touškov
Projekt sdílené komunitní elektromobility v Městě Touškov představuje významný krok vpřed v oblasti udržitelné dopravy a komunitního sdílení, a ukazuje, jak mohou města efektivně reagovat na současné i budoucí výzvy v oblasti mobility a životního prostředí. Odvaha a odhodlání starostky Duchkové zaslouží potlesk ve stoje už v tuto chvíli – a kdo ví, do budoucna možná i cenu v soutěži OBEC 2030.