Pod horou Ropicí pramení řeka Ropičanka a na ní leží obec Ropice. Místní studenti díky tomuto geografickému rozpoložení většinou dostávají dobré známky ze znalosti lokální vlastivědy. Obec o 1700 obyvatelích se nachází na severní straně Beskyd u polské hranice. Jeden by řekl, odlehlý kout republiky. Druhá strana mince ale říká, možná odlehlý, ale v inovacích z oblasti technologií a energetiky nezůstává nikterak pozadu. Svědčí o tom například jejich výměna veřejného osvětlení.
V obci Ropice byla síť veřejného osvětlení ještě v původním stavu z dob jejího pořízení. „Již delší dobu nás trápila častá poruchovost. Také původní výbojková světla již byla nevzhledná a rezavá a hlavně měla vysokou spotřebu elektrické energie,“ vysvětluje důvody investice starostka Ropice Uršula Waniová.
Výměna veřejného osvětlení: hlavní důvody
Vyšší efektivita, úspora energie, ale i estetický dojem. To byly hlavní důvody, přoč se ropičtí rozhodli původní síť veřejného osvětlení rekonstruovat. Vstříc vyšla dotace pokrývající 50% nákladů z programu EFEKT, jehož vyhlašovatelem je Ministerstvo průmyslu a obchodu. „Za celou dobu mé starostenské kariéry mě překvapilo to, že dotace byla vyplacena dopředu,“ pochvaluje si spolupráci starostka.
Kvůli možnostem rozpočtu byl projekt rozdělen do více etap. Z celkového počtu 5 rozvaděčů byla zatím vyměněna světla, napojená na dva z nich. Jedná se o výměnu 163 ks a doplnění o nových 90 ks, kvůli splnění normy. Výměna zbytku osvětlení je plánovaná na nejbližší budoucnost.
Původní počet 16 druhů svítitel se snížil na 3, což přispívá i estetické jednotě a dobrému vizuálnímu dojmu při průjezdu obcí, jíž vede silnice 1. třídy z Českého Těšína na Jablunkov. Hlavní motivací byla ale úspora. Náklady na elektřinu jsou nyní o 50% nižší ve srovnání s původním stavem.
Světla jsou tedy úsporná, ale zároveň ekologická. Dochází k výraznému snížení světelného smogu. „Světla svítí jen tam, kam mají,“ vysvětluje starostka. „Tedy nikoliv zbytečně do přírody a nikoliv občanům do ložnic. Přitom ta světelnost je na mnohem vyšší úrovni, než s předchozím systémem! Občané si nové osvětlení ulic a chodníků pochvalují.“
Moderní led svítidla už splňují vysokou teplotu chromatičnosti – nejedná se tak o škodlivé „modré“ záření, ale zcela přirozené a environmentálně optimální osvětlení. Přínosem tohoto projektu je kromě výrazného snížení spotřeby elektrické energie i zamezení negativního vlivu světelného smogu na lidské zdraví.
Možnosti financování výměny veřejného osvětlení
Vedle zmíněného programu EFEKT, jehož dotaci využili v obci Ropice, bude poskytovat příležitosti pro financování výměny osvětlení i program LIGHTPUB – Modernizace soustav veřejného osvětlení v rámci Modernizačního fondu SFŽP. Pro obce ČR přináší modernizační fond příležitosti ve výši minimálně 150 miliard Kč na následující programové období. Více o možnostech se dozvíte v tomto článku.
Pokud byste na podmínky dotačního titulu nedosáhli, je možné využít systém financování „jako služba“ (as a service, nebo také „za Korunu“), kdy náklady na rekonstrukci i údržbu po dobu 10 let na sebe přebírá dodavatel. Splácíte mu z úspor, které nové osvětlení generuje a které jsou mimochodem smluvně garantované. Této možnosti využívají například Staré Křečany, o nichž jsme natočili videoblog.
Soutěž o inovativní OBEC 2030
Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / moderní osvětlení jako v obci Ropice, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.