soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Novinky, Soutěž

Užitkový elektromobil obce Karlova Studánka v soutěži o inovativní OBEC 2030

Horská lázeňská obec Karlova Studánka se může pochlubit mj. krásnou přírodou podhůří Jeseníků a prý i nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Je bohatě navštěvována turisty, kteří sem jezdí za zdravím a klidným prostředím vesnické památkové zóny. Americký deník The New York times dokonce zařadil obec mezi 46 míst k navštívení v roce 2013. Vedle Rio de Janiera, Marseilles či Porta. Možná na základě tohoto článku nadchla obec k návštěvě i reportéra britských The Times. Obec nese statut klimatických lázní a svými kroky dělá vše pro to, aby její prostředí této výsadě dlouhodobě odpovídalo. I o čistý vzduch je potřeba se náležitě starat. Není tak s podivem, že do obecního majetku pořídili vozidlo na čistý pohon – užitkový elektromobil.

Klimatické lázně a užitkový elektromobil

Výrazně samozřejmě přispěla dotace na pořízení v rámci Národního programu Životní prostředí (SFŽP) ve výši 500 tisíc Kč.

Užitkový elektromobil obce Karlova Studánka má řadu výhod oproti tomu, kdyby se rozhodli pro obdobné vozidlo se spalovacím motorem. Náklady na provoz jsou až o 80% nižší a vozidlo je téměř bezúdržbové. Motor o výkonu 14 kW může vyvolat pozdvihnutí obočí, avšak nečiňme předčasné závěry. Vůbec se nejedná o nějaké prdítko. Vozidlo dokáže zdolat téměř jakýkoliv terén a při plné náloži (nosnost skoro dvě tuny) zdolat i stoupání 35%. To vše při slušném dojezdu 200 km. Na návštěvu Prahy obyvatelům Jeseníků patrně neposlouží, ale pro práce v obci je to naprosto optimální záležitost. Výhodou pro lázeňskou oblast Jeseníků je bezpochyby jeho naprosto tichý a bezemisní pohon.

Enviromnentální i ekonomicky racionální

Elektromobilní „multikára“ si v Karlově Studánce moc neodpočine. Za 14 měsíců provozu najezdila po obci o velikosti 1,5 km² skoro 3000 km. Používá se v zimě na odhrnování sněhu, na podzim pro svoz listí, s přídatnými kartáči na čištění komunikací.Obrovské využití nalezne ovšem pro svoz odpadu,“ dodává starostka Karlovy Studánky, Radka Chudová. „Jsme obcí, kterou ročně projde na 100 tisíc turistů, to je nějakých odpadků.“ Auto celý den jezdí a přes noc se dobíjí v obecní garáži.

V projektu OBEC 2030 neustále opakujeme, že je potřeba dát prostor takovým inovacím, které jsou environmentálně zodpovědné a zároveň dávají ekonomicky racionální smysl. Prostě musejí dávat logiku z hlediska zdravého selského rozumu. Užitkový elektromobil v Karlově studánce nahradil původně používaný traktor. Úspora na nákladech za provoz činí 50 tisíc korun ročně.

Karlova Studánka to s podporou elektromobility myslí vážně. Pro občany i turisty jsou připravena k zapůjčení i 4 obecní elektrokola za symbolické ceny. V obci samozřejmě nechybí veřejná dobíječka, kde může kolemjedoucí elektro-cyklista doplnit pohon svého stroje mezitím, co pozře pár lázeňských oplatek.

Není tak překvapením, že obec, o kterou se takto dobře její občané starají, získala Cenu cestovního ruchu Moravskoslezského kraje za nejmalebnější místo v kraji v zimě. Dostává ji místo, „které je v zimě považováno za malebné a autentické, s příjemnou zimní atmosférou,“ píše se na webových stránkách turismu kraje.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo – jako například užitkový elektromobil v obci Karlova Studánka / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A vypracování strategického plánu obce může být Vaše!

dobíječkyelektrokolaelektromobilitainovativní obecjeseníkyKarlova Studánkaobec2030sfžpužitkový elektromobil

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž