V Ústeckém kraji, pár kilometrů od česko-německých hranic, leží obec Tisá. Místní, kterých zde žije necelá tisícovka, vědí, že počasí umí být na severu opravdu krušné. Nejen proto se rozhodli komplexně řešit energetickou náročnost obecních budov. Pomocí zateplení a nových tepelných zdrojů šetří náklady na vytápění i emise skleníkových plynů.
V roce 2018 v Tisé, která se zapojila do soutěže inovativních obcí, zateplili kompletně budovu školky. Instalovali také systém nuceného větrání s rekuperací a vyměnili zdroj tepla na vytápění a ohřev teplé vody za tepelné čerpadlo vzduch-voda. Loni v Tisé vyměnili zdroj tepla již dříve zateplené budovy obecního úřadu. Starý teplovodní kotel na tuhá paliva nahradila i v tomto případě ekologičtější a energeticky efektivnější tepelná čerpadla. Obec tak šetří nejen životní prostředí díky nižším emisím, ale také svůj rozpočet díky úsporám za vytápění.
Zateplení s dotací
Pro obě investice získala obec evropskou dotační podporu. V případě zateplení a nového tepelného zdroje školky přesáhly náklady lehce 5,5 milionu korun, kdy 50 % činila dotace a 50 % platila obec. Výměnu tepelného zdroje obecního úřadu, která vyšla na 2,6 milionu, pokryla dotace ze 40 % a zbývajících 60 % doplatila Tisá.
Proces získání dotace byl v podstatě bezproblémový. „Využili jsme služby firmy, která nám žádost administrovala, počkali na vhodný okamžik a šli jsme do toho,“ říká starosta Tomáš Kratochvíl.
V Tisé teď před sebou mají další velký projekt, a tím je vyřešení energetické náročnosti základní školy. „Letos oslaví budova 90 let od svého postavení. Topí se v ní ještě jako v pekle uhlím, a tak počítáme s výměnou tepelného zdroje, zateplením a související rekuperací. Chceme ale zachovat její vzhled a prvorepublikový charakter,“ dodává starosta. Obec nyní připravuje projekt a očekává náklady okolo 9 milionů korun.
Obec pomáhá s kotli i občanům
S odpovědí, zda by i ostatním obcím doporučil řešit energetickou náročnost budov, starosta Kratochvíl neváhá: „Určitě, nejen kvůli ekologickým aspektům, ale také kvůli usnadnění lidské obsluhy.“
Obec nezůstala jen u budov ve svém majetku, ale pomáhá i občanům se zprostředkováním výměny tepelných zdrojů v rámci tzv. kotlíkových dotací. Díky této pomoci tak snad už brzy desítku starých kotlů nahradí nové, efektivnější tepelné zdroje. „Kdo se přihlásil, tomu jsme pomohli,“ uzavírá Tomáš Kratochvíl. A my už jen dodáme, že držíme palce, ať to všechno v Tisé klapne.