soutěž
Cirkulární ekonomika, Dobrá praxe, Novinky, Soutěž

Výtopna na dřevní štěpku ve Svatém Janu nad Malší soutěží o inovativní OBEC 2030

Svatý Jan nad Malší leží tam, kde řeka svedena je ve vodní nádrž Římov v lesích tak hustých, že jimi i mlha ztěží projde. Oněch lesů mají v katastru obce jářku 128 ha, z čehož hned náhodnému pocestnému jasné bude, k čemu využíti se dají. Kromě klouzků, kozáků či pravých hřibů, kterých i letos je hojnost, především poskytují dostatek materiálu, z něhož se pohání místní výtopna na dřevní štěpku.

V roce 1732 zde byla postavena první poutní kaple, zasvěcená Sv. Janu Nepomuckému. O dvě a půl století později, v roce 1997 pak výtopna na dřevní štěpku, zasvěcená environmentální zodpovědnosti a ekonomické racionalitě. V roce 2002 k ní přibyl ještě druhý kotel. Právní formou je výtopna s.r.o. vlastněná obcí. Na její provoz zaměstnává obec 2 zaměstnance na částečný úvazek.

Díky výtopně mají pěkně teplo ve 23 rodinných domcích, 18 bytových jednotkách, na obecním úřadě, ve škole, ve školce (včetně jídelny), potom také na faře, v hospodě, obchodě, na poště a v kadeřnictví. Dřevní štěpka ve Svatém Janovi tak zásobí pestrou mozaiku toho, co známe pod pojmem komplex českých vesnických budov.

Výtopna na dřevní štěpku: zásobování

Dřevo na štěpku získáváme z vlastních lesů. Hlavně v období kůrovcové kalamity, kdy cena dřeva byla nízká, bylo výhodné dřevo zpracovávat pro vlastní potřebu,“ vysvětluje starostka Růžena Balláková. Nehledě na kůrovcovou kalamitu, o materiál pro spalovnu nebylo od jejího vzniku nikdy nouze. „V obci máme dvě soukromé pily. Jejich odpad (krajiny) odebíráme a necháme zpracovat na štěpku za velmi výhodnou cenu,“ dodává starostka. Obec rovněž disponuje zastřešenými prostorami na skladování štěpky. „Toto je velmi důležité, protože suchá a kvalitní štěpka zajišťuje i kvalitní topení a dostatečnou výhřevnost,“ pochvaluje si dlouho a spolehlivě fungující řešení Růžena Balláková. Pro odběratele se jedná o nejlacinější způsob vytápění, se spalovnou tak panuje spokojenost i mezi občany.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlášení do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.

dřevní štěpkaenergetická soběstačnostinovativní obecobec2030soběstačná obecvýtopna na dřevní štěpku

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž