soutěž
Dobrá praxe, Fotovoltaika, Novinky, Videoblog

První fotovoltaická elektrárna vybudovaná prostřednictvím OBEC 2030

O obci Nemile jste na platformě OBEC 2030 slyšeli. Jak by také ne. Vždyť je prvním příkladem toho, že projekt funguje. První fotovoltaická elektrárna vybudovaná prostřednictvím projektu OBEC 2030 stojí právě tam!

Obec Nemile v okrese Šumperk (Olomoucký kraj) je pionýrem hned ve dvou ohledech. Jednak je první obcí v ČR, kde na střeše čistírny odpadních vod byla instalována fotovoltaická elektrárna a to systémem financování „Fotovoltaika za korunu“. Druhak je též prvním příkladem realizované – a dobré – praxe environmentálně zodpovědných a ekonomicky racionálních řešení zprostředkovaných programem OBEC 2030.

První fotovoltaická elektrárna na ČOV

Fotovoltaika za korunu je inovativní způsob financování energetických služeb. Nepotřebujete aktivovat investiční rozpočet obce a ani nepotřebujete vyplňovat byrokraticky náročné žádosti o dotace. Elektrárnu na střeše Vaší obecní budovy postaví její dodavatel za své peníze. Potom jí 15 let za své provozuje a servisuje. Výměnou za to máte fixovanou cenu elektřiny, garantovanou úsporu a po 15 letech přechází elektrárna do vlastnictví obce. Její životnost je minimálně 25 let, kdy se nachází na 80% výkonu.

Často se nás ptáte na to, jak se recykluje poté. Odpověď zní, zapomeňte na slovo recyklace, zapomeňte na slovo odpad. To bude v roce 2050, o němž se tak zhruba bavíme, zakázané. Recyklaci a skládkování nahradí repase. Budeme žít ve světě, kde je nenormální házet něco někam do díry, nebo do oceánu. Ze starého se vyrobí nové.

Elektrárna vyrobí ročně zhruba 19 MWh elektřiny, která bude spotřebována přímo na provoz čističky. Mimo finanční úspory, které budou brzdit růst cen za stočné místních obyvatel, solární elektrárna za svoji životnost uspoří cca 310 tun emisí oxidu uhličitého,“ vysvětluje pyšně starosta Petr Šimek.

Více o Nemili na OBEC 2030

Do obce Nemile jsme vyrazili hned v úvodní fázi naší videotvorby, kdy elektrárna na střeše ČOV ještě nestála, ale projekt se rozbíhal. Podívat se můžete ZDE. Rozhovor se starostou Petrem Šimkem o tomto projektu potom můžete poslouchat ZDE. Nemile se přihlásila i do soutěže o inovativní OBEC 2030. Více se dozvíte na tomto odkazu.

fotovoltaikafotovoltaika za korunuinovativní obecNemileobec2030soběstačná obec

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž