Připojení k internetu bereme v dnešní době v našich končinách za samozřejmost. Možností, jak se můžeme připojit, je hnedle několik, např. ADSL, WIFI připojení, či připojení přes mobilního operátora, které dostalo internet už téměř do všech koutů naší země. Kvalitou ovšem tyto druhy připojení mohou pokulhávat. Připojení přes mobilního operátora (5G, LTE či starší GPRS či EDEGE) má limity v rychlosti i stabilitě spojení. Podobně je to u připojení „vzduchem“ (WIFI, apod.). Optický kabel umožňuje stabilní přenosy dat o vysokých rychlostech bez jakýchkoliv vnějších vlivů. Optická síť je tak vlastně tím nejlepším, co do kvality internetového připojení může obec nabídnout.
O optických sítích jsme se bavili v podcasech s Jakubem Rejzkem, expertem na problematiku rozšiřování optických sítí a zastupitelem středočeského kraje, jakož i s Michalem Manhartem, vedoucím Broadband Competence Office při MPO. Oba se shodují na tom, že při dnešním způsobu využití internetu, sestávajícím z konferenčních hovorů a datově náročných přenosů, optická síť je optimem. Byť, abychom byli korektní, ostatní druhy přenosu už učinili také velký krok dopředu a uživatelům poskytují dostatečné pohodlí. Pokud nedojde k nějakému nečekanému výkyvu. A ten je právě u optického kabelu minimalizován.
Optická síť Blešno
Obec Blešno, nacházejícíc se na spojnici mezi Hradcem Králové a Třebechovicemi pod Orebem, proto vybudovala pro potřeby občanů vlastní optickou síť. Projekt spočíval v zafouknutí optických kabelů do předem připravených mikrotrubiček uložených do země s předstihem při stavbě kanalizace.
Optické kabely vedou z telekomunikační ústředny v budově OÚ přes distribuční rozvaděče do jednotlivých domácností. V nich jsou optické kabely zakončeny v optické přípojné zásuvce. Centrální ústředna je vybavená dvěma datovými skříněmi, přičemž každá skříň je určená jinému provozovateli internetu.
Na projekt bylo myšleno již při dřívější výstavbě nové kanalizace, kdy byly instalovány přílože, které pozdější vedení optického kabelu technicky umožnily. Obec realizovala projekt za vlastní peníze s využitím dotace ve výši 750 tisíc Kč, kterou poskytl Královehradecký kraj.
Z celkové připojovací kapacity 219 přípojek bylo zřízeno 124 přípojných míst. Zbylá volná kapacita je určená k napojení případné budoucí výstavby. „Realizací projektu se se zvýšila připojovací kapacita sítí elektronických komunikací, obec získala možnost provozu stabilního vysokorychlostního internetu s možností výběru mezi vícero poskytovateli. Síť pronajímá zatím jednomu provozovateli. Záměr je mít zde provozovatele dva, aby vzniklo konkurenční prostředí,“ dodává starosta Blešna Miloš Buroň.
Soutěž o inovativní OBEC 2030
Přihlášení do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.