Nový rozhovor v podcastu OBEC 2030 je o šíření vysokorychlostního internetu do českých obcí. Dnešní doba jasně ukazuje, že kancelářská práce se dá zvládat z pohodlí domova. Zaměstnanci nadnárodních firem pracují z chalup daleko od civilizace a většina průzkumů ukazuje, že jejich výkonnost na „home-office“ (možná pro někoho paradoxně) roste. Není se čemu divit. Práce v prostředí, které nás motivuje a systém, kdy si dovedeme práci rozložit během dne, je mnohdy adekvátnější než sterilní prostředí businessových center ve velkoměstech.
Trend, kdy se lidé navrací z měst na venkov, tak může akcelerovat. K tomu je však – světe div se – zapotřebí jedné maličkosti. Rychlého, kvalitního a stabilního internetového připojení. Pokud se všechny teoretické a praktické koncepty smart village na něčem shodnou, tak je to potřeba vysokorychlostního připojení.
Internet sice máme všude, kvalitní a rychlý nikoliv. Těch pár dat, která dříve stačila na prohlédnutí instagramového profilu, prostě konferenční hovory nezvládne. Téměř tisíc obcí v ČR takto kvalitní připojení stále nemá vůbec.
A proto je tu Broadband Competence Office (BCO), zřízené pod Ministerstvem průmyslu a obchodu. Zabývá se šířením kvalitního internetu do posledního koutu naší země. Díky členitosti českého systému samospráv to není nijak jednoznačný úkol. Starostové obcí stojí před mnoha výzvami a v technologicky složitém světě není vždy možné se rychle zorientovat. BCO je tu právě pro tyto potřeby. Rozhovor pro podcast jsme vedli s jeho vedoucím, Michalem Manhartem.
Rozhovor je samozřejmě, jako vždy, dostupný na všech hlavních streamovacích platformách, jako Spotify, Apple Podcasts, Google Podcast, Anchor.fm a dalších. Stačí do vyhledávače zadat heslo „Obec 2030“. Nezapomeňte u podcastu zatrhnout políčko „sledovat“, ať Vám žádný další díl neuteče!