soutěž
Fotovoltaika, Novinky, Soutěž

Fotovoltaika za korunu na ČOV v Nemili soutěží o inovativní OBEC 2030

Skutečnost, že severní Morava je území obecními inovacemi přímo prošpikované, pravidelného čtenáře blogu OBEC 2030 nijak nepřekvapí. Ostatně, podívejte se sami na naší mapu dobré praxe. Fotovoltaika za korunu na ČOV v obci Nemile u Zábřehu na Moravě je tak dalším přirozeným dílem v této pestré a velmi optimisticky vypadající mozaice.

O obci Nemile jsme již informovali prostřednictvím videoblogu i rozhovoru se starostou Petrem Šimkem. Nemile je s projektem fotovoltaika za korunu prvním realizovaným projektem, zprostředkovaným právě díky programu OBEC 2030, a jeho partnerům SMS ČR a ČEZ ESCO.

Fotovoltaika za korunu: co to znamená?

Fotovoltaika za korunu je inovativní způsob financování energetických služeb. Nepotřebujete aktivovat investiční rozpočet obce a ani nepotřebujete vyplňovat byrokraticky náročné žádosti o dotace. Elektrárnu na střeše Vaší obecní budovy postaví její dodavatel za své peníze. Potom jí 15 let za své provozuje a servisuje. Výměnou za to máte fixovanou cenu elektřiny, garantovanou úsporu a po 15 letech přechází elektrárna do vlastnictví obce. Její životnost je minimálně 25 let, kdy se nachází na 80% výkonu.

Často se nás ptáte na to, jak se recykluje poté. Odpověď zní, zapomeňte na slovo recyklace, zapomeňte na slovo odpad. To bude v roce 2050, o němž se tak zhruba bavíme, zakázané. Recyklaci a skládkování nahradí repase. Budeme žít ve světě, kde je nenormální házet něco někam do díry, nebo do oceánu. Ze starého se vyrobí nové.

Fotovoltaika na ČOV v Nemili

Nemile bude 15 let šetřit cca 12 tisíc měsíčně, kdy elektrárnu provozuje její dodavatel. Kromě toho se obec pojistila proti rostoucím cenám elektřiny. Po oněch 15 letech přechází do majetku obce za pouhou jednu korunu a obec bude šetřit až 85 tisíc každý měsíc.

Elektrárna vyrobí ročně zhruba 19 MWh elektřiny, která bude spotřebována přímo na provoz čističky. Mimo finanční úspory, které budou brzdit růst cen za stočné místních obyvatel, solární elektrárna za svoji životnost uspoří cca 310 tun emisí oxidu uhličitého,“ vysvětluje pyšně starosta Petr Šimek.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlášení do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.

čistá dopravaenergetická soběstačnostenergetické úsporyfotovoltaikafotovoltaika za korunuFVENemileobec2030soběstačná obecsoutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž