soutěž
Cirkulární ekonomika, Dobrá praxe, Fotovoltaika, Novinky, Podcasty

Poslechněte si rozhovor s moravskými starosty o obecních inovacích

Přinášíme rozhovor o tom, jak inovovat malou moravskou obec. Bavili jsme se bavili s mladými moravskými starosty obcí Nemile a Mořice. Petr Šimek z Nemile u Zábřehu na Moravě je prvním starostou, který instaluje řešení z klubu Obec 2030. Rozhodl se pro fotovoltaickou elektrárnu na střeše čistírny odpadních vod.

Tomáš Pavelka, toho času nejmladší starosta ČR, se přijel podívat z nedalekých Mořic. Tento díl přináší perspektivu dvou zástupců nejmladší generace starostů na témata jako vlastní výroba energie, modernizace obcí, ale třeba i čistá mobilita. Hledáme společně recept na to, jak zvrátit trend vylidňování venkova. Což se oběma pánům v jejich obcích daří.

Rozhovor s moravskými starosty

Rozhovor s mladými moravskými starosty Šimkem a Pavelkou jsme vedli v severomoravské Nemili, odkud také přinášíme video o stavbě fotovoltaické elektrárny na místní čistírnu odpadních vod. Ta je i hlavním tématem našeho rozhovoru. Kromě toho, že se jedná o ekologické řešení, se vyplatí především z hlediska finančního.

Nemile bude 15 let šetřit cca 12 tisíc měsíčně, kdy elektrárnu provozuje její dodavatel. Kromě toho se obec pojistila proti rostoucím cenám elektřiny. Po oněch 15 letech přechází do majetku obce za pouhou jednu korunu a obec bude šetřit až 85 tisíc každý měsíc.

Podcast OBEC 2030

„Podcast“ znamená pořad v internetovém rádiu. Pravidelně dvakrát do měsíce přinášíme rádiové rozhovory v Podcastu Obec 2030. Ideální pro poslech třeba při jízdě autem, nebo vlakem. Pokaždé si povídáme s hostem, který má co říct k tématu modernizace českého venkova.

Poslouchejte na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech i dalších streamovacích platformách.

čistírna odpadních vodelektromobilitaenergetikafotovoltaikainovacenejmladší starosta ČRobecobec 2030osvětlenípodcastrorýsismart villagesoběstačná obecstarosta

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž