soutěž
Cirkulární ekonomika, Dobrá praxe, Novinky, Videoblog

Podívejte se na video o soběstačné obci Kněžice

První VideoBlog z TV Obec 2030 přináší video o soběstačné obci, vykreslující středočeskou obec Kněžice v plné nádheře.

Video o soběstačné obci Kněžice

Ukážeme si, jak v Kněžicích žijí v roce 2030 už dnes, kdy my ostatní pořád píšeme o deset let méně. Obec je díky své bioplynové stanici energeticky soběstačná. Navíc to tam mají moc pěkné.

Centrální výtopna a bioplynová stanice Kněžice zahájila provoz 28. 8. 2006, v té době byla poprvé uvedena do provozu KJ. Postupně do konce roku byl zprovozněn systém centrálního vytápění jednotlivých domácností. Celkem se jedná o 149 předávacích stanic a toto číslo zahrnuje více jak 90 % trvale žijících obyvatel napojených na centrální systém.

V roce 2007 získala obec Kněžice Evropskou cenu za energetickou efektivnost – European Energy Award. Mimo projektu ESO Kněžice byla přitom oceněna například i zvýšená efektivita veřejného osvětlení a vlastní výroba topných pelet z biomasy v obci. Toto ocenění Kněžice získaly teprve jako třetí projekt ze zemí střední a východní Evropy. V květnu 2009 se stala obec Kněžice za projekt ESO Kněžice vítězem 18. ročníku českého kola soutěže Cena zdraví a bezpečného životního prostředí v kategorii Environment.

Série videoblogů

V rámci programu OBEC 2030 pro vás připravujeme sérii videoblogů, v nichž představujeme dobrou praxi z malých obcí po celé České republice. Sledujte na Youtube a nezapomeňte sdílet, lajkovat a psát nám komentáře.

soutěž