soutěž
Cirkulární ekonomika, Dobrá praxe, Novinky, Podcasty

Poslechněte si rozhovor se starostou Kněžic

Poslech nového dílu PODCASTU OBEC 2030 je povinný pro všechny lokální politiky, kteří to myslí s budoucností své obce vážně. Milan Kazda vytvořil z nenápadných Kněžic v Polabí světový unikát, na který se jezdí dívat státní delegace až z Jižní Koreje. Obec o 500 obyvatelích je de facto energeticky soběstačná: vyrobí pro sebe veškeré teplo i ekvivalent elektřiny, kterou spotřebuje. To vše za pomoci obnovitelných zdrojů, prasečí kejdou počínaje, štěpkou konče. V Kněžicích ale přemýšlejí i o dalších inovacích a optimalizaci energií. Rozhovor se starostou Kněžic je o fotovoltaice, o čisté dopravě. O energetických komunitách.

Rozhovor se starostou Kněžic

Centrální výtopna a bioplynová stanice Kněžice zahájila provoz 28. 8. 2006, v té době byla poprvé uvedena do provozu KJ. Postupně do konce roku byl zprovozněn systém centrálního vytápění jednotlivých domácností. Celkem se jedná o 149 předávacích stanic a toto číslo zahrnuje více jak 90 % trvale žijících obyvatel napojených na centrální systém.

V roce 2007 získala obec Kněžice Evropskou cenu za energetickou efektivnost – European Energy Award. Mimo projektu ESO Kněžice byla přitom oceněna například i zvýšená efektivita veřejného osvětlení a vlastní výroba topných pelet z biomasy v obci. Toto ocenění Kněžice získaly teprve jako třetí projekt ze zemí střední a východní Evropy. V květnu 2009 se stala obec Kněžice za projekt ESO Kněžice vítězem 18. ročníku českého kola soutěže Cena zdraví a bezpečného životního prostředí v kategorii Environment.

Podcast OBEC 2030

„Podcast“ znamená pořad v internetovém rádiu. Pravidelně dvakrát do měsíce přinášíme rádiové rozhovory v Podcastu Obec 2030. Ideální pro poslech třeba při jízdě autem, nebo vlakem. Pokaždé si povídáme s hostem, který má co říct k tématu modernizace českého venkova.

Rozhovor je samozřejmě, jako vždy, dostupný na všech hlavních streamovacích platformách, jako SpotifyApple PodcastsGoogle PodcastAnchor.fm a dalších. Stačí do vyhledávače zadat heslo „Obec 2030“. Nezapomeňte u podcastu zatrhnout políčko „sledovat“, ať Vám žádný další díl neuteče!

soutěž