soutěž
Dobrá praxe, Novinky

Projekt Chytré Líchy jako inspirace OBEC 2030

Se zájmem sledujeme projekt Projekt Chytré Líchy jako inspirace OBEC 2030. Slouží nám jako dobré vodítko v rámci mapy dobré praxe, kterou neustále rozvíjíme na našich webových stránkách.

Projekt Chytré Líchy

V Židlochovicích na jižní Moravě se rozhodli, že nevybudují klasický „Šmoulov“, kam se lidé z města jezdí jen vyspat a kde chybí potřebná infrastruktura k plnohodnotnému komunitnímu životu. Nově budovaná čtvrť Chytré Líchy s občanskou infrastrukturou nejenže počítá, ale zároveň bude chytrá, ekologická a trvale udržitelná. Bude řízená pomocí smart technologií, bude využívat energii z vlastních obnovitelných zdrojů, bude úsporně pracovat s vodou a budovy v ní budou uhlíkově neutrální.

„Půjde o respektující a přívětivé prostředí pro lidi napříč generacemi i sociálním postavením. Počítá s odpovědností všech obyvatel vůči přírodě, ale i aktivním zapojením občanů do dalšího vývoje jejich bydliště,“ říká Jan Vitula, starosta Židlochovic

Win a winter experience, with ice skating - Eden Project, Cornwall

Jestli architekturou napodobí famózní projekt Eden v Cornwallu (na fotografii), to nevíme. Každopádně do Židlochovic posíláme kudos (palce nahoru) a věříme, že se budeme moci inspirovat.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

S projektem, jako jsou Chytré Líchy je jednoznačně možné přihlásit se do soutěže o inovativní OBEC 2030.

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A například vypracování strategického plánu, který povede vaše obce směrem podobným tomu v Židlochovicích, může být Vaše!

chytrá čtvrťdekarbonizaceenergetikainovacesmart village

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž