O tom, že smysluplné inovace nemusí být vůbec drahé, nás přesvědčuje slezská obec Otice. Obec ležící na soutoku říčky Hvozdnice se známější Moravicí je exemplárním příkladem vzorného hospodaření s vodou. Otice jsou důkazem, že environmentálně zodpovědné chování v kombinaci s naprosto racionální úvahou selského rozumu je prostě správná cesta, jak se chovat k naší krajině a našim sídlům. Zavlažovací systém z ČOV – je to vlastně tak jednoduché!
Šetříme kvalitní pitnou vodu, zeleň máme ve vynikajícím stavu a ukazujeme, že stačí přemýšlet.
Vladimír Tancík, starosta obce Otice
Není tomu tak dávno, co internetem prosvištěl mem afrického chlapečka nevěřícně hledícího na evropsky vyhlížející mladou ženu. „A to mi chceš jako namluvit, že u vás používáte pitnou vodu na splachování záchodu?“ stálo v komiksové bublině nad chlapečkem. Vlastně to není vůbec vtipné. V hospodaření s vodou, ale třeba i v energetice neskutečně a zbytečně plýtváme. Zbytečně z toho důvodu, že řešení je často na stole, může být velmi jednoduché a nemusí být ani trochu drahé. Nejlepší na tom je, že příkladem nemusí být inovativní startupy ze Silicon Valley, ale malá obec ze Slezska.
Zavlažovací systém z ČOV – jednoduché a funkční
V Oticích se jednoznačně rozhodli, že nebudou používat pitnou vodu na zalévání zeleně. Ovšem také se rozhodli, že se o zeleň řádně postarají. Jak z toho ven? Stačilo se rozhlédnout. Vody je všude kolem dost. A z místní čistírny odpadních vod vytéká dokonce voda bohatá na dusičitany a další látky vhodné jako hnojiva. Jak ale tuto vodu dostat třeba až k Lípe česko-polského přátelství v přírodním parku Otická sopka na druhé straně obce?
Řešení jsou ve výsledku dvě. Buď implementovat stavařsky náročný a finančně drahý systém zavlažování prostřednictvím speciálního potrubí. Nebo vzít starou cisternu a naložit jí na obecní nákladěček. „Tu cisternu jsme chtěli vyhodit,“ vzpomíná starosta Vladimír Tancík. „Ale pak nás napadlo, že by mohla mít využití. Naše svozové vozidlo, které používáme úplně na všechno, od posekané trávy v létě až po svoz sněhu v zimě, tak najde jen další využití.“ Nápad realizovali vlastními silami. Rovnice je velmi jednoduchá:
Stará nepotřebnou nádoba na vodu o objemu 1000 litrů + obecní svozový automobil + voda z posledního stupně čištění (která je pod laboratorní kontrolou) = až 5000 litrů přečištěné vody v letní sezóně na zalévání za celkové náklady ve výši 200 Kč (plus mzdy zaměstnanců a pohonné hmoty).
„Cisterna stojí na paletě, abychom docílili většího spádu vody. Korba je vyklápěcí, takže když voda dochází, jednoduše si cisternu naklopíme, abychom spotřebovali opravdu vše,“ pochvaluje si řešení starosta Tancík. Za OBEC 2030 děkujeme za krásný příklad. Možná to úplně nejvíc nejlepší na něm je to, že se dá jednoduše a rychle okopírovat. Tak schválně, kdo další se do soutěže přihlásí s podobným řešením?
Soutěž o inovativní OBEC 2030
Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo – jako například tříkolku v obci Polepy / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A vypracování strategického plánu obce může být Vaše!