soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Novinky, Soutěž

Elektromobilní užitková tříkolka v obci Polepy v soutěži o inovativní OBEC 2030

Na jihozápadním cípu obce Polepy u Kolína se nachází prastaré pohřebiště, dokazující to, že od dob, co lidé vynalezli bronz, bylo místní obyvatelstvo nakloněno inovacím všeho druhu. Elektromobilní užitková tříkolka to jasně dokazuje. Podobnou mašinu v Býčkovicích jsme představovali ve videoblogu. Do pomyslné soutěže v jízdě do vrchu na těchto strojích, vyvinujících mnohudy i rychlost 30km/h by se mohly zapojit i Mořice. Tak jako tak, tyto obce a jejich elektrická užitková vozidla už společně soutěží a sice o inovativní OBEC 2030!

Elektromobilní užitková tříkolka v obci Polepy
Profesionálové z Polep a jejich elektrická tříkolka

Jak traktůrek dosloužil

V Polepech, obci o 650 obyvatelích žijících na necelých 2,5km2, ještě donedávna využívali pro účely svozu materiálu a potřeb obce původně sekací traktůrek, který již nesloužil svému původnímu účelu. Jeden ze šikovných sousedů za něj vyrobil lehký přívěsný vozík, na kterém obecní pracovníci vozili nejen sekačky a křovinořezy, ale i posekanou trávu a další materiál. Dokonce sloužil i ke svážení pytlů s vytříděnými odpady z jednotlivých domácností. Leč věci stárnou, odcházejí a tak traktůrek dnes společně s pohřebními nádobami unětické kultury paří do historické síně slávy polepských dějin.

Elektromobilní užitková tříkolka v obci Polepy

Bylo nutné se poohlédnout po novém řešení. Díky vyhlášené dotační výzvě ministerstva životního prostředí začali polepští uvažovat o pořízení užitkového vozidla s elektrickým pohonem. „Od původních úvah o pořízení klasického sklápěcího automobilu nás odradila jeho cena 1,2 milionu Kč,“ vzpomíná starosta Rostislav Vodička.

Volba nakonec padla na „tuk-tuk“ elektrotříkolku. Výkon pětice akumulátorů je 60 V s celkovou kapacitou 45 Ah. Energie z baterií pak putuje na zadní nápravu, kde pohání 1000W elektromotor. Elektromobilní užitková tříkolka zvládá všechny standardní druhy terénu, zpevněné i nezpevněné cesty. Utáhne původní přívěsný vozík a uveze všechny tři pracovníky, nářadí a k tomu i nějaký ten materiál. Vždyť má nosnost 700 kg. „Zpočátku vyvolávala úsměv na tvářích, teď už patří k naší obci a nedáme na ni dopustit,“ dodává pyšně starosta Vodička, přímo ze své tříkolky (na obrázku).

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo – jako například tříkolku v obci Polepy / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A vypracování strategického plánu obce může být Vaše!

elektrická tříkolkaelektromobilitainovativní obecobec2030Polepysoutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž