soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Soutěž, Zprávy z rurální energetiky

Elektromobilní užitková tříkolka v obci Polepy v soutěži o inovativní OBEC 2030

Na jihozápadním cípu obce Polepy u Kolína se nachází prastaré pohřebiště, dokazující to, že od dob, co lidé vynalezli bronz, bylo místní obyvatelstvo nakloněno inovacím všeho druhu. Elektromobilní užitková tříkolka to jasně dokazuje. Podobnou mašinu v Býčkovicích jsme představovali ve videoblogu. Do pomyslné soutěže v jízdě do vrchu na těchto strojích, vyvinujících mnohudy i rychlost 30km/h by se mohly zapojit i Mořice. Tak jako tak, tyto obce a jejich elektrická užitková vozidla už společně soutěží a sice o inovativní OBEC 2030!

Elektromobilní užitková tříkolka v obci Polepy
Profesionálové z Polep a jejich elektrická tříkolka

Jak traktůrek dosloužil

V Polepech, obci o 650 obyvatelích žijících na necelých 2,5km2, ještě donedávna využívali pro účely svozu materiálu a potřeb obce původně sekací traktůrek, který již nesloužil svému původnímu účelu. Jeden ze šikovných sousedů za něj vyrobil lehký přívěsný vozík, na kterém obecní pracovníci vozili nejen sekačky a křovinořezy, ale i posekanou trávu a další materiál. Dokonce sloužil i ke svážení pytlů s vytříděnými odpady z jednotlivých domácností. Leč věci stárnou, odcházejí a tak traktůrek dnes společně s pohřebními nádobami unětické kultury paří do historické síně slávy polepských dějin.

Elektromobilní užitková tříkolka v obci Polepy

Bylo nutné se poohlédnout po novém řešení. Díky vyhlášené dotační výzvě ministerstva životního prostředí začali polepští uvažovat o pořízení užitkového vozidla s elektrickým pohonem. „Od původních úvah o pořízení klasického sklápěcího automobilu nás odradila jeho cena 1,2 milionu Kč,“ vzpomíná starosta Rostislav Vodička.

Volba nakonec padla na „tuk-tuk“ elektrotříkolku. Výkon pětice akumulátorů je 60 V s celkovou kapacitou 45 Ah. Energie z baterií pak putuje na zadní nápravu, kde pohání 1000W elektromotor. Elektromobilní užitková tříkolka zvládá všechny standardní druhy terénu, zpevněné i nezpevněné cesty. Utáhne původní přívěsný vozík a uveze všechny tři pracovníky, nářadí a k tomu i nějaký ten materiál. Vždyť má nosnost 700 kg. „Zpočátku vyvolávala úsměv na tvářích, teď už patří k naší obci a nedáme na ni dopustit,“ dodává pyšně starosta Vodička, přímo ze své tříkolky (na obrázku).

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo – jako například tříkolku v obci Polepy / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A vypracování strategického plánu obce může být Vaše!

elektrická tříkolkaelektromobilitainovativní obecobec2030Polepysoutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

Zásady používání cookies
Cookies, což jsou malá množství dat, která naše servery posílají vašemu počítači a která umožňují lepší využití našich serverů a přizpůsobení jejich obsahu vašim potřebám. Cookies používá téměř každá internetová stránka na světě. Cookies zvyšují uživatelskou přívětivost opakovaně navštívené internetové stránky, a proto jsou pro vás užitečné. Pokud pro návštěvu našich internetových stránek použijete stejný počítač a stejný internetový prohlížeč, cookies pomáhají vašemu počítači zapamatovat si navštívené stránky a vaše nastavení stránek. Prostřednictvím našich webových stránek mohou být ve vašem počítači ukládány také cookies provozovatelů reklamních systémů, které jsou na našich stránkách provozovány. V rámci remarketingu využívá naše společnost také systémy Google. Data z remarketingu používáme výhradně k segmentaci návštěvníků za účelem doručení relevantnějšího reklamního sdělení. Segmenty jsou vytvořeny na základě několika obecných vzorců chování návštěvníků. Standardní webové prohlížeče (Safari, Internet Explorer, Firefox, Google Chrome apod.) podporují správu cookies. V rámci nastavení prohlížečů můžete jednotlivé cookies ručně mazat, blokovat či zcela zakázat jejich použití, lze je také blokovat nebo povolit jen pro jednotlivé internetové stránky. Pro detailnější informace prosím použijte nápovědu vašeho prohlížeče. Pokud bude mít váš prohlížeč použití cookies povoleno, budeme vycházet z toho, že souhlasíte s využíváním standardních cookies ze strany našich serverů. Cookies nevyužíváme k jiným než čistě technickým účelům, nespojujeme údaje získané díky nim s jakýmikoliv jinými údaji a pracujeme s cookies tak, že neumožňují identifikovat konkrétní osoby. Existují dočasné cookies a trvalé cookies. Dočasné jsou uloženy ve vašem počítači jen do ukončení prohlížeče. Dočasné cookies umožňují uchovávání informací při přecházení z jedné webové stránky na druhou a odstraňují potřebu opakovaného zadávání některých údajů. Trvalé cookies pomáhají identifikovat váš počítač, jestliže znovu navštívíte náš web, ale neumožňují jakkoliv identifikovat vás osobně. Trvalé cookies umožňují přizpůsobovat naše stránky vašim zájmům, ale nemůžeme jakkoliv identifikovat vás osobně a příslušná data ukládáme zcela anonymizovaně a nespojujeme je s jakýmikoliv jinými daty..
Youtube
Vimeo
Google Maps
Spotify
Sound Cloud
Get a Quote