Tato stránka je průvodcem pro malé obce, jak postupovat při přemýšlení o projektu fotovoltaické elektrárny. Takový projekt vyžaduje komplexnější zamyšlení, které v tomto průvodci nasťiňujeme. Konzultace s odborníkem a sepsání energetické koncepce obce (mikroregionu, DSO, apod.) je určitě jedním ze základních prvků energetického přemýšlení obce, vedoucí mj. k efektivnímu využití energie ze slunce.
Rozhodujete-li se o pořízení fotovoltaické elektrárny pro Vaši obec, vprvní řadě si odpovězte na tři základní otázky
(najeďte myší na otázku pro bližší specifikaci):
Proveďte si malou „inventuru“ toho, kdy elektrickou energii nejčastěji spotřebováváte a kolik. Zapište si jeden den spotřebu po hodinách.
Je to jednoduché. Fotovoltaika vyrábí v době, kdy svítí slunce. Tedy především v létě přes den. V zimě vyrobí jen velmi málo energie v době okolo poledne.
Třetím krokem je srovnat si křivku spotřeby přes den (a v průběhu roku) s křivkou potenciální výroby (přes den a hlavně v létě). Potkávají se tyto křivky? Pak čtěte dál!
Vyzkoušejte online nástroj testující připravenost obcí na vlastní výrobu (zdarma).
Důležitou součástí rozvahy investice do fotovoltaické elektrárny je rozhodnutí o tom, jak s vyrobenou energií nakládat.
Základním ekologickým principem komunitní energetiky je vyrobenou elektřinu v místě spotřebovávat.
Primárním důvodem instalace fotovoltaické elektrárny by mělo být pokrytí vlastní spotřeby budov.
Fotovoltaická elektrárna může mít i větší instalovaný výkon, než kolik potřebují vaše odběrná místa. Přebytky energie můžete od roku 2024 obchodovat se svými sousedy
Přebytečnou energii můžete také prodávat do distribuční sítě. Závisí však na kapacitě této sítě. Z hlediska komunitní energetiky se jedná o nejméně preferovanou variantu.
Elektrická energie se dá přeměnou do energie chemické uložit do baterií. Jejich cíl je pokrát část spotřeby v době, kdy elektrárna nevyrábí (v noci).
Kromě baterií existují jiné způsoby přeměny a uložení energie. Oblíbenou variantou je například ohřev vody. Pokračuje vývoj vodíkových úložišť.
Součástí úvahy o fotovoltaice je zamyšlení zdali a jak mohu přesunout v rámci dne do doby, kdy mi elektrárna vyrábí.
Pro to, abyste se rozhodli do fotovoltaické elektrárny investovat, by měly být splněny dva základní principy:
Řešení by se Vám mělo finančně vrátit za méně než 10 let. Spočítejte, kolik elektřiny ročně ušetříte vlastní výrobou a vynásobte deseti.
Do úvahy berte i životnost řešení. Většina panelů uvádí životnost nad 20 let. Střídače však mívají životnost poloviční a baterie až čtvrtinovou. Některé investice tak budete muset opakovat.
Vyplatí se instalovat tam, kde dům má pravidelnou spotřebu elektrické energie přes den a ve slunečných měsících. Kromě střechy se dá využít fasáda či jiné části domu (přístavky, garáž).
Dobrým příkladem jsou čistírny odpadních vod, domovy pro seniory, obchody s chladicí technikou, apod.
Tam, kde půda nemá lepší využití, je dnes standardní uvažovat o stavbě fotovoltaické elektrárny. Není pravdou, že fotovoltaika na zem nepatří. Jen nesmí půdu znehodnocovat.
Dobrým příkladem jsou bývalé skládky, kaliště, průmyslové areály, či lokality, kde půda nemá zemědělské či společenské využití.
Moderním přístupem je i stavba elektrárny na zemědělsky bonitní půdu. Je ovšem potřeba dodržet princip dvojího využítí půdy – fotovoltaika v takovém případě půdu nezabírá, ale doplňuje její potenciál.
Mezi (či pod) fotovoltaickými panely se často pěstují ovocné stromy a keře. Méně často brambory či obilí. Francouzi takto pěstují i vinnou révu.
Ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí průběžně vypisují výzvy podporující výstavbu fotovoltaických elektráren.
Vyplatí se průběžně tyto výzvy sledovat. Uvádíme výzvy pro veřejný sektor. Domácností se týká program Nová Zelená úsporám.
Ministerstvo průmyslu a obchodu nabízí Státní program na podporu úspor energie EFEKT III pro období let 2022–2027. Program je zaměřen na podporu energetických úspor a snižování energetické náročnosti.
Plán reforem a investic ČR, které realizuje v rámci využití prostředků Nástroje pro oživení a odolnost EU. V rámci komponenty 2: fyzická infrastruktura a zelená tranzice podporuje i výstavbu zdrojů energií.
více zde
Z Modernizačního fondu poskytuje Evropská unie českým veřejným i soukromým subjektům na přechod k zelené energii do roku 2030 zhruba 300 miliard korun. Významná část investic je na nové solární elektrárny.
Limit instalovaného výkonu elektrárny, pro který nepotřebujete stavební povolení ani licenci na výrobu elektřiny.
50 kW elektrárna vyrobí ročně v podmínkách ČR zhruba 35 MW elektřiny (to je např. spotřeba malé vesnické školy s jídelnou).
Energie ze solárů v průměru pokryje zhruba 1/3 spotřeby budovy – tj. v době, kdy svítí slunce.
Fotovoltaiku určitě ve Vaší obci plánujte. Postupujte podle předem promyšlené strategie na základě dobré znalosti spotřeby budov a dobrého plánu (koncepce). Kapitola o energetice by měla být standardní součástí vážně míněné strategie obce a fotovoltaika by v ní měla hrát prim.
Máte aktuální inventuru odběrných míst a pravidelně sledujete spotřeby.
Máte realizovaný audit energetické náročnosti budov.
Vaše budovy splňují normy úsporného standardu, či máte investiční plán jakým způsobem se k tomuto standardu dostat, jak snížit náročnost budov.
Máte zpracovanou energetickou koncepci, jejiž součástí je studie potenciálu instalace fotovoltaických elektráren na střechy budov.
Solární elektrárna Vaši obec stát nejčastěji 0,5 až 2 miliony Kč. Oslovte více dodavatelů. Jejich mapu najdete na webu Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Realizace jednoho projektu trvá zhruba 4 měsíce. Postupujte dle priorit z energetické koncepce. Zdroje budujte s rozvahou.
Založte energetickou komunitu, abyste mohli sdílet Vaši energii, kterou sami nevyužijete. Obci se vyplatí prodat občanům a jim zase koupit od obce.
V systému komunitní energetiky se přebytky elektřiny (tj. elektřina, která není spotřebována přímo v budově, na níž je elektrárna) neprodávají do sítě, ale sdílejí mezi sousedy. Jedná se o sociálně spravedlivý model s výrazným environmentálním dopadem. Umožňuje, aby se elektřina stala skutečně regionálním produktem. Vyrobená, spotřebovaná a účtovaná v jedné komunitě.
Od roku 2023 je možné sdílet elektřinu v rámci jednoho bytového domu.
Od roku 2024 bude možné sdílet elektřinu i mezi budovami.
Aplikovaná sociologie v energetice.
U projektů obnovitelných zdrojů s větší instalovanou kapacitou výkonu může dojít k polarizujícím postojům ve společnosti. Samozřejmě platí, že projekty obnovitelné energetiky nemají prioritu nad kulturní či přírodní unikátností lokality. Na druhou stranu ale je obnovitelná energetika definovaná jako veřejný zájem, který je potřeba posuzovat případ od případu vzhledem k dané lokalitě.
Stává se, že mnohdy zajímavý projekt je na lokální bázi odmítnut, protože se s místní komunitou nepracovalo správně. Často (ne vždy, proto potřeba posuzovat individuálně) vítězí mýty a legendy nad racionalitou a zdravým rozumem.
Pro to, jak pracovat s komunitou doporučujeme si přečíst příručku ResCOOP. Záživné čtení zabere sice několik hodin, ale je vhodou investicí do budoucna.
Potřebujete pomoc se zavedením energetického managementu?
Potřebujete vytvořit místní energetickou koncepci pro Vaši obed či mikroregion?
OBEC 2030 je edukační a konzultační platforma Sdružení místních samospráv ČR pro podporu komunitní a komunální energetiky na obcích ČR.
Copyright 2023 @ OBEC2030. All rights reserved.