S rostoucím povědomím o důležitosti udržitelného a ekologicky šetrného způsobu výroby energie se obec Vidice ve Středočeském kraji rozhodla přijmout odpovědnost a přispět k ochraně životního prostředí. Obec plánuje instalaci fotovoltaických panelů primárně na budovu obecního úřadu, které budou optimálně využívat sluneční energii. Tímto způsobem chce dosáhnout maximálního výkonu a efektivity solární energie. Využití fotovoltaiky umožní obci Vidice nejen generovat vlastní elektřinu, ale také snížit náklady na energii a zvýšit energetickou nezávislost.
Plán komunitní energetiky nyní soutěží ve 3. ročníku OBEC 2030.
„Jedním z hlavních kroků, kterým se chceme vydat, je investice do fotovoltaické energie,“ vysvětluje starosta Miroslav Šafařík. „Je to pro nás další z projektů investic do environmentálního rozvoje obce. Mezi ně řadíme například už částečně realizovanou výměnu veřejného osvětlení, či projekt kanalizace.“
Plány obce sahají ještě dál za výrobu elektřiny. „Chtěli bychom přebytky vyrobené energie využít principem komunitní energetiky, která umožní sdílení a distribuci vyprodukované energie mezi obecní budovy a občany naší obce,“ dodává starosta. Tímto způsobem se mohou občané podílet na ekologickém vývoji a snižování spotřeby konvenční energie.
Komunitní energetika znamená, že každý občan bude mít možnost se zapojit do procesu energetické transformace a těšit se z výhod obnovitelné energie. Prvním krokem k ní bude fotovoltaická elektrárna na střeše budovy obecního úřadu o velikosti 25,2 kWp. V systému sdílení elektřiny najde vyrobená energie užití ve všech pěti místních částech obce. Ať už mluvíme o obecním areálu, obecních bytech, hasičské zbrojnici, či kulturním domě. Uvažuje se i o dobíjení baterií energií, která se využije v noci pro účely veřejného osvětlení.
Vidice
Okres Kutná hora, Středočeský kraj