Nakládání se splaškovými i dešťovými vodami je diskutovaným tématem většiny obcí. V obci Nevřeň v Plzeňském kraji šli netradiční cestou. Přepady ze septiků a malých domácích čistíren odpadních vod z nemovitostí ústí do jednotné kanalizace. Ta odvádí mechanicky předčištěné odpadní vody do soustavy dvou biologických rybníků – vodních nádrží. Jejich hloubka a plocha hladiny je přizpůsobena stupni znečištění odpadní vody.
Obec Nevřeň se projektem dostává mezi soutěžící 3. ročníku OBEC 2030.
Za text děkujeme starostce obce Nevřeň, paní Štěpánce Bejčkové.
Technické řešení biologického šištění odpadních vod v obci Nevřeň
Stávající jednotná kanalizace byla před vyústěním do vodního toku Třemošná přerušena a napojena do nově vybudované odlehčovací komory. Průtok odpadních vod se odvádí do štěrbinové nádrže, kde dochází k dalšímu mechanickému čištění, usazování a vyhnívání kalu. Hlavní biologické čištění probíhá následně v kyslíkatém prostředí stabilizační nádrže. Přísun kyslíku zajišťuje prostup přes hladinu a protékání vody skrz rybník do meandrovitého potůčku. Potůček zajišťuje stabilnější prokysličení protékající odpadní vody až do periodickě tůně. Ta slouží k finálnímu dočištění vody před zaústěním do toku Třemošná. Vyšších dešťové průtoky odtékají z odlehčovací komory mimo štěrbinovou a stabilizační nádrž přímo do dočišťovacího koryta a dále přes periodickou tůň do toku Třemošná. Související příbřežní zeleň a vodní plochy vytváří příjemné prostředí funkčně i esteticky zapadající do původní krajiny.
Kromě čištění odpadních vod napomáhá projekt samozřejmě i zadržování vody v krajině. Systém rybníků zadrží i případné havarijní úniky škodlivých látek do vodoteče.
Odpovědnost majitelů
Dalším přínosem realizovaného projektu je odpovědnost majitelů nemovitostí za splaškové vody. V obci se zvýšila frekvence vývozů zatím nenapojených nemovitostí (tj. těch, které mají žumpy). Vlastníci nemovitostí s žumpami jsou povinni obci dokládat vývozy žump v množství odpovídajícím počtu obyvatel v nemovitosti. Eliminovaly se tak situace s přečerpávámím žump do kanalizace i historicky přímému napojení. S případným únikem splaškových nepředčištěných vod si systém poradí a zamezí jejich přímému vtoku do vodoteče.
Náklady na vývozy navíc motivují obyvatele k budování předčistících zařízení (septiků nebo ČOV). To v konečném důsledku povede k minimalizaci žump v nemovitostech. Jednotlivé nemovitosti jsou provozně i finančně spoluodpovědné za likvidaci vyprodukovaných odpadních vod a snižují provozní náklady, které nese obec. Pokud jdou spaškové vody přes vlastní čistírny, nedovolí si jejich vlastníci tam vypustit cokoliv, co by jim čističku zlikvidovalo.
Ekonomika malé obce
Biologické rybníky v Nevřeni ukazují, jak investičně i provozně ekonomicky je možné únosně řešit čištění odpadních vod pro malou obec. Navíc počítá s provozní i finanční odpovědností obyvatel za vlastní splaškové vody. Celý systém včetně příbřežní zeleně, kromě schopnosti zadržovat vodu v krajině, také celkově vylepšuje životní prostředí v obci. Zlepšuje kvalitu vody v toku Třemošná a umožňuje rozvoj biodiverzity v celé údolní nivě.
Text: Štěpánka Bejčková, starostka obce Nevřeň
Nevřeň
Okres Plzeň-Sever, Plzeňský kraj