Narazili jste už na pojem oběhové hospodářství / cirkulární ekonomika a stále je Vám jeho význam cizí? Tato tématika bude představovat důležitou součást portálu Obec2030 a pokud tápete, co si pod ní představit a proč právě v oblasti samospráv hraje důležitou roli, tak jste na správném místě. Začneme tedy od samého začátku, vysvětlením rozdílu mezi lineární a cirkulární ekonomikou.
Není to tak dávno, kdy naši předci žili v souladu s přírodou, brali z ní jen takové zdroje, které se dokázaly přirozeně obnovovat. Produkované odpady byly pouze přírodního charakteru, proto si s nimi dokázala příroda hravě poradit. Tato rovnováha byla narušena s průmyslovou revolucí, která lidem poskytla nástroje pro mnohem intenzivnější využívání přírodních zdrojů. Byly vynalezeny nové materiály, pokrok ve výrobě poskytl lidstvu hojnost výrobků. S rozvojem spotřeby šla ruku v ruce rostoucí produkce odpadu. Ty jsou však často v přírodě nerozložitelné a začaly se v ní hromadit.
Lineární a cirkulární ekonomika
Současná ekonomika funguje převážně na vzorci produkce-spotřeba-odpad. Materiály jsou levné a je jich nadbytek, proto se jimi plýtvá. Takový systém označujeme za lineární ekonomiku. Co ale dělat v případě, že bychom se rozhodli s tímto nastavením skoncovat?
Cestu, jak z tohoto systému ven nabízí cirkulární ekonomika. Cirkulární ekonomikase inspiruje přírodními procesy, ve kterých neexistuje odpad, protože živiny neustále kolují přírodou. Když spadne strom nebo když umře živočich, stanou se potravou pro jiné organismy, nic po nich nezbude, nic nepřijde na zmar. Těmito principy je možné se inspirovat i v moderní ekonomice a systém pozměnit tak, aby nevznikaly nevyužitelné odpady – pouze suroviny, které je možné znovu vrátit do procesu – zrecyklovat.
Oběhové hospodářství v ČR
Cirkulární ekonomika nás navrací k udržitelnému systému. V České republice vznikl s výzvou šířit povědomí o cirkulární ekonomice Institut cirkulární ekonomiky pod vedením ředitelky a zakladatelky Soni Jonášové, se kterou můžete nalézt rozhovor o cirkulární ekonomice v pojetí samospráv zde. Dle jejích slov hledá cirkulární ekonomika příležitosti tam, kde jsme zapomněli na zdravý selský rozum. Samotným obcím tak může ukázat cestu k udržitelnému fungování, ale také uspořit nemalé finanční prostředky.
Mnoho příkladů aplikace cirkulární ekonomiky v praktickém využití postupně představíme v následujících článcích a společně se tak pokusíme usnadnit cestu k pochopení fungování systému cirkulární ekonomiky v rámci samospráv. Cirkulární ekonomika nám může poskytnout jiný pohled na problematiku využívání zdrojů.
Petr Novotný
Odborník na energetické úspory, moderní energetiku a energetické využití biologicky rozložitelných odpadů, INCIEN
Článek je součástí naučné série o cirkulární ekonomice pro obce ČR. Více článků ze série naleznete zde.