V Podbořanech v Ústeckém kraji zvolili komplexní strategii přístupu města k energetice a klimatu. Přecházejí na čistší zdroje, pečují o přírodu a efektivně zacházejí s místními zdroji i odpadem. V odpadovém hospodářství se vydali po sice trnitější, zato však efektivnější a finančně úspornější cestě. Narozdíl od řešení „na klíč“ dodaného třetí stranou, zorganizovali řešení vlastní. Vyžaduje sice víc práce, ale přináší významnou úsporu nákladů.

Odpadové hospodářství
Společníci společnosti Skládka Vrbička s.r.o jsou pouze obce. A sice celkem 37 z okolí Podbořan na Lounsku. „Hlavní výhodou je to, že kontrolujeme veškeré finanční toky kolem odpadů,“ vysvětluje starosta Radek Reindl. Tím ovšem aktivity Podbořan v odpadovém hospodářství nekončí. Ještě v tomto roce dokončí nový svozový dvůr. Zatím „nepovinné“ kontejnery na biomasu jsou v Podbořanech samozřejmostí. Následujícím projektem je vlastní třídící závod, na který již získali stavební povolení. Jeho součástí bude zařízení na zpracování vytříděných plastů depolymerizací. O jeho financování v současnosti jednají obce se soukromými investory.
Čistší zdroje vytápění
Většina kotelen v Podbořanech je plynových. Jejich ekologická stopa je vysoká, nehledě na současnou cenu plynu. Lokální soběstačnost obce je rovněž tématem, který lomcuje obcemi po celé ČR v souvislosti s energetickou krizí. 170 ha městských lesů je výhodným zdrojem dřevní štěpky, která bude tvořit nový základ pro vytápění.
Enviromnentální strategie
Odpadové hospodářství i energetická koncepce je součástí širšího systému environmentální strategie Podbořan. „Nové rezidenční výstavby a např. výstavbu sportovní haly realizujeme s technologií zasakování dešťové vody. Máme vydáno stavební povolení na stavbu rybníka 0,8 ha. Vysadili jsem 6 km větrolamů za 7 mil korun, vysázeli jsem 3km hruškových alejí na obnovených polních cestách a 40 km javorových stromořadí kolem melioračních kanálů a polních cest. Udržujeme 7ha stepních trávníků s vzácnou květenou na pozemcích města,“ vyjmenovává detaily environmentální strategie starosta Radek Reindl.
Za projekt OBEC 2030 oceňujeme hlavně komplexnost. Řešení do sebe zapadají jako dílky mozaiky a dávají logiku i z dlouhodobého hlediska – nikoliv aktuálně „hořících“ potřeb. Přáli bychom si, aby inspirace s Podbořan dosáhla širokého rozmachu, nejen na Lounsku.
Podbořany
Okres Louny, Ústecký kraj