Abychom mohli energetickou komunitu provozovat, nepotřebujeme ani tak závratnou technologii. Vaše komunita bude potřebovat účetní/ho, který stanoví a spočítá, co se s elektřinou děje, jakým způsobem je obchodována. Základním úkolem je totiž se shodnout na tom, jak za komunitně vyrobenou energii vlastně platíme.
Chytré elektroměry
Chytré elektroměry jsou dnes poměrně standardním vybavením, kterým vám za příplatek distributor odběrné místo obdaří, budete-li chtít. Budete tak moci v reálném čase sledovat svojí spotřebu a vyhodnocovat si ji na počítači či mobilním telefonu. Tento chytrý elektroměr je ale klíčový ještě z jiného důvodu. V případě vlastnictví zdroje výroby elektřiny se chytrý elektroměr umístí až tak, aby měřil množství vyrobené energie až poté, co je její část spotřebována pro potřeby budovy (případně plnění baterií, dobíjení auta, apod.). Měří a monitoruje přetoky do sítě, jakož i množství elektřiny ze sítě odebrané.
Chytrý elektroměr – zopakujme, jedná se o běžně dostupnou technologii – je pro energetickou komunitu snad ještě klíčovějším prvkem, než samotný zdroj výroby. Bez chytrého elektroměru bychom totiž nevěděli, kolik elektřiny jsme ve které chvíli poslali do sítě a kolik bylo skutečně spotřebováno členy komunity. Jedině na základě průběžných dat z chytrých elektroměrů tak můžeme nastavit účetní systémy, pomocí nichž budeme elektřinu včetně přebytků v naší komunitě obchodovat. Naučit se pracovat s daty, které chytrý elektroměr posílá, je základním předpokladem pro fungování každého člena energetické komunity. Ale nemějte strach, stačí vám znalost matematiky z prvního stupně základní školy.
Účtování přebytků
Hovoří se o dvou možnostech, kterým se říká dynamický a statický model rozúčtování elektřiny v komunitách.
Statický model říká, že množství vyrobené energie se rozpočítá mezi členy komunity nehledě na to, jak velký je podíl toho kterého člena na výrobě. Pokud ale některý ze členů komunity nemá v danou chvíli dostatečnou spotřebu, množství nespotřebované energie se prodá do sítě. Tento model tedy generuje přetoky, které se v komunitní energetice snažíme minimalizovat – nutno ale podotknout, že podle všech simulací se jedná o přetoky malé.
Dynamický model naproti tomu rozúčtovává elektřinu mezi členy komunity podle jejich podílu na celkové spotřebě. Tím nedochází k přetokům do sítě. Respektive ano, ale jen v tom případě, když celková spotřeba všech členů společenství je v daný moment nižší, než celková výroba (není tedy, kdo by elektřinu využil).
Střední cestou je tzv. hybridní model. Ten garantuje všem členům předem stanovený podíl na produkci energie. Ale přebytečnou energii primárně rozdělí mezi ty, kteří jí v daném momentu potřebovali víc. Tedy tak, aby přetoků do sítě bylo minimum.
