V programu OBEC 2030 velmi často upozorňujeme na to, že lokální (obecní) energetika je o komplexním souboru řešení, nikoliv o jednotlivostech. Fotovoltaika dává smysl se zateplením budovy, a třeba i propojením se zdrojem tepla pro jarní a podzimní měsíce. Rádi prezentujeme taková komplexní řešení z prostředí měst a obcí ČR. Obec Červená Voda realizuje soubor projektů, který má za cíl snížit spotřebu energií a současně co největší podíl spotřebované energie nahradit z obnovitelných zdrojů. Díky tomu byla přijata do 3. ročníku soutěže OBEC 2030.
Sluší se podotknout, že Červená Voda je vítězem 2. ročníku soutěže OBEC 2030. Ten vyhrála s projektem revitalizace nivy a tvorby mokřadu. V péči o životní prostředí tak obec prokázala svojí excelenci. Nyní totéž prokazuje i v energetice.
Autorkou následujícího textu je Alena Faltusová, projektová manažerka obce Červená Voda.
Mezi úspory energií patří zateplování budov, modernizace kotelen, výměna svítidel veřejného osvětlení, ale také třeba výměna svítidel v interiérech nebo osazování regulačních ventilů na radiátory. U novostaveb se pak jedná o výstavbu energeticky úsporných budov. Všechny tyto aktivity byly v poslední v obci realizovány (zateplení budovy základní školy mateřských školek, výstavba budovy tenisových kurtů nebo sportovní haly v nízkém energetickém standardu, výměna všech svítidel veřejného osvětlení ze sodíkových výbojek na LED svítidla, modernizace kotelen v budově základní školy, v bytových domech, v budovách obecního úřadu, knihovny (pořízení kondenzačních plynových kotlů) – do toho všeho bylo investováno v posledních letech desítky milionů korun.
Fotovoltaika, rekuperace, klimatizace
Právě nyní je realizován další projekt: Vestavba rekuperace a klimatizace do celé budovy základní školy a instalace fotovoltaické elektrárny tamtéž. Dojde tak k další úspoře tepla na vytápění budovy školy a současně část energie bude využita z obnovitelných zdrojů. Objekt je rozdělen na několik částí, vzduchotechnika bude zajišťována ve třídách, místnostech družiny a prostorách mateřské školy. Je navrženo větrání pomocí několika jednotek, které provětrávají vždy několik tříd najednou, se společným rozvodem a následně odbočkami do jednotlivých tříd. Na vstupu a výstupu do tříd budou osazeny řízené regulační klapky s měřením průtoku, které budou na základě IR čidel CO2 regulovat množství větraného vzduchu ve třídě. Fotovoltaický systém bude tvořen FV panely o celkovém počtu max. 66 kusů s celkovým výkonem min. 29,7 kWp, s bateriovým úložištěm min. 30 kWh. Celková výše této investice je 14 988 598,22 Kč. Projekt bude ukončen 31.12.2023.
Díky získané dotaci je na spadnutí také další projekt na zateplení pláště u hasičské zbrojnice v Červené Vodě, který bude realizován na přelomu let 2023/2024. Ve stavebním řízení máme novostavbu dětské skupiny v pasivním standardu. Požádáno o dotaci máme na výstavbu fotovoltaiky na budově bývalého kina a na budově knihovny. Z rozpočtu Pardubického kraje jsme v letošním roce obdrželi dotaci na zpracování projektové dokumentace na umístění další fotovoltaiky na budově sběrného dvora. Dále projektujeme fotovoltaické elektrárny na sportovní hale a hasičské zbrojnici. Právě ve fotovoltaice spatřujeme velké možnosti. Rádi bychom se v nejbližším možném termínu zapojili do systému komunitní energetiky, který nám umožní provozovat větší množství oddělených fotovoltaických elektráren a tuto energii využívat po celé obci na všech našich odběrech.
Ekonomicky i environmentálně správně
Realizací letošního projektu bude prokazatelně zvýšen komfort výukové prostředí v ZŠ a MŠ Červená Voda, zlepšení tepelně technických vlastností budovy a zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie – zavedení energetického managementu. Dalším pozitivním vlivem bude snížení produkce skleníkových plynů a znečisťujících látek což bude mít za následek zlepšení ovzduší v dané lokalitě. Rádi bychom na věc pohlíželi komplexněji. Našim cílem je maximalizovat soběstačnost obce ve výrobě energie. K tomu směřujeme realizovanými, připravenými i připravovanými projekty, které mají na sebe návaznost a v systému komunitní energetiky budou vzájemně propojené.
Obec Červená Voda je členem asociace Národní sítě Zdravých měst ČR a je zapojena do programu místní Agendy 21. Naplněním kritérií z oblasti udržitelného rozvoje, se snažíme odstranit nebo zmírnit negativní projevy dosavadního způsobu vývoje lidské společnosti. V letošním roce obec Červená Voda vstoupila do Paktu starostů a primátorů – Evropa. Zavázali jsme se ke stanovení si střednědobých a dlouhodobých cílů, které jsou v souladu s cíli EU. Hlavním cílem Paktu starostů je zapojit místní orgány do boje proti změně klimatu a podpořit rozvoj politik udržitelné energetiky na místní úrovni. S ohledem na současnou kritickou situaci v oblasti klimatu učiníme tato opatření naší prioritou a budeme o nich informovat naše občany.
Text: Alena Faltusová, projektová manažerka obce Červená Voda
Červená Voda
Okres Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj