Energetická komunita je druhem regionálního společenství obcí, občanů, firem, živnostníků, zemědělců a dalších aktérů, kteří se spojili pod jednu právnickou osobu za účelem kolektivní výroby a sdílení lokálně vyrobených energií.
Lokální mikrozdroje i středně velké zdroje (elektrárny, teplárny, kogenerace) vlastníme jako obce, občané, podnikatelé i zemědělci společně.
Energie je vytvářena za účelem pokrytí základních lidských potřeb, ne zisku. Členové společenství si energii „posílají“ mezi sebou (neprodávají ji do sítě).
Tím, že je energie čistě naše, se o ni musíme dobře postarat. Monitorujeme její spotřebu a máme vlastní účetní systémy, abychom zpravedlivě ocenili, co kdo spotřeboval a vyrobil.
Vaše komunita by tak měla spolupracovat s energetickým manažerem.
Systém účetnictví v energetické komunitě stanoví jakým způsobem je společná energie dělena mezi členy.
Statický model říká, že množství vyrobené energie se rozpočítá mezi členy komunity nehledě na to, jak velký je podíl toho kterého člena na výrobě.
Dynamický model naproti tomu rozúčtovává elektřinu mezi členy komunity podle jejich podílu na celkové spotřebě.
Ekonom nebo účetní tak bude další ze stěžejních rolí, které vaše komunita bude nezbytně potřebovat.
Systém monitoringu, měření, personálních odpovědností a akčních kroků vedoucí k efektivnímu nakládání s energiemi.
Realizace „malých energetických úspor“, tj. takových opatření, které nevyžadují velké investiční náklady ani časovou dotaci.
Je stěžejním dokumentem obce (firmy, komunity), která vymezuje potenciál zdrojů a stanovuje cíle úspor, výroby, spotřeby.
Cíl je spotřebovat energie co nejméně. O tom nás informuje štítek náročnosti budov – ideálem je pasivní standard budovy.
Nejjednodušší na výstavbu jsou solární elektrárny. Zdrojů energie je ale mnohem více: vítr, odpad, jádro země, voda, či třeba biomasa.
Energetická komunita je právnickou osobou, která především řeší, jakým způsobem se kolektivně vyrobená energie sdílí mezi členy.
Sdružení místních samospráv ČR
Sdružení místních samospráv ČR má v každém regionu svého manažera. U něj můžete začít, pomůže Vám najít ve sdružení správnou osobu pro konzultaci Vašeho požadavku. OBEC 2030 je energetickým projektem SMS ČR, který má i svou konzultační divizi. Je možné se tak obrátit přímo na nás. Pro většinu dotazů doporučujeme nejprve prostudovat naše webové stránky 🙂
Místní akční skupiny
Místní akční skupiny (MAS) jsou podpůrnou sítí pro rozvoj venkovských oblastí. Suplují úřednický aparát, který mají větší města k dispozici, ale není v možnostech menších obcí. Mezi novou specializaci MAS patří právě komunitní energetika. Budují znalostní databázi, školí energetické koordinátory, pořádají semináře a školení. Vaše MAS je tak vhodným místem, kde hledat konkrétní pomoc se založením energetické komunity.
OBEC 2030 je edukační a konzultační platforma Sdružení místních samospráv ČR pro podporu komunitní a komunální energetiky na obcích ČR.
Copyright 2023 @ OBEC2030. All rights reserved.