Město Bělá nad Radbuzou, konkrétně jeho část Újezd sv. Kříže, se řadí mezi učebnicové příklady ekologického vytápění a snížení uhlíkové stopy lidských sídel. Energeticky premiantskou rekonstrukcí panelového domu z 70. let (zateplením, přechodem na tepelná čerpadla a instalací fotovoltaických panelů), radnice ukázala, jak i malé obce mohou efektivně využívat moderní technologie pro zlepšení životního prostředí a zároveň ekonomicky přínosně řešit energetické potřeby svých obyvatel.
Víte sami, jak to někdy chodí. Energetická optimalizace bytových domů ve vlastnictví obce přichází často na řadu až mezi posledními opatřeními v akčním plánu energetického managementu obecního portfolia. To proto, že investice jsou realizovány na straně obce, zatímco finanční úspora se týká nájemníků. I způsob, jakým se s touto situací vypořádalo město Bělá pod Radbuzou, jej jednouznačně zařazuje do učebnic energetické optimalizace malých českých sídel.
Energetická renesance paneláku
V Újezdě sv. Kříže proběhla kompletní revitalizace panelového domu, který byl původně vytápěn tuhými palivy. Rekonstrukce zahrnovala obnovu střešního pláště, zateplení fasády, výměnu oken a nastavení přirozeného větrání. Zásadní proměnou prošel také systém vytápění a ohřevu vody, kdy byl zaveden systém s tepelnými čerpadly o výkonu 30 kW a doplněn fotovoltaickými panely o výkonu 9,55 kW s akumulační baterií 12 kW. Toto řešení nejenže snižuje emise CO2 a tuhých částic, ale také zajišťuje efektivnější a ekologičtější ohřev vody a vytápění.
Libor Picka vykonává funkci starosty již tři desetiletí. Podle něj, základem úspěchu takového projektu je efektivní matematika založená na základních číslech a transparentní komunikace s občany. Při zateplení domu a instalaci tepelného čerpadla došlo k nárůstu ceny tepla, ale zároveň k jejímu snížení díky efektivnějším řešením. Starosta zdůraznil: „Nejsem energetik, jenom jsem 30 let starostou. Člověk se toho nesmí tolik bát, je to jen matematika – co zaplatím, co to vyrobí, co spotřebuji, kdy se mi investice vrátí. Pár základních čísel.“ O investici se „podělil“ přímo s nájemníky bytů. „Cena energií klesla, ale já jsem ji v řádu o desetikoruny navýšil v rámci ceny za dodané teplo – s transparentním vysvětlením, že se jedná o částku, nutnou na zaplacení této investice,“ vysvětluje Libor Picka. Měsíční náklady obyvatel bytového domu jsou nižší než byly, a až se investice splatí, budou ještě poníženy.
Náklady investice do energetické optimalizace bytového domu se transparentně projeví v ceně tepla.
Libor Picka, starosta Bělá nad Radbuzou
Závěr
Příklad Bělé nad Radbuzou dokládá, že i malé obce mají možnost významně přispět k ochraně životního prostředí a snižování uhlíkové stopy. Transparentní komunikace, odvaha investovat do moderních technologií a základní pochopení ekonomických principů mohou vést k úspěšné transformaci energetického hospodářství.